2. března 2023 Novinka - SimRail 2021

Nové nákladní vozy + stanice

Již brzy se SimRail dočká nových nákladních vozů a jednoho nového dispečerského stanoviště. Co se nákladního vozu týče, mělo by se jednat o vůz na převoz cementu. Pokud to někomu nic neřekne, jedná se o vozy, které mají na sobě takové 4 velké cibule :) Co se dispečerského stanoviště týče, dočkáme se stanice Grodzisk Mazowiecki, které se nachází u Varšavy. Je jasné, že po vydání stanice bude asi nějakou dobu nedostupná, protože se o ni budou všichni na serverech prát :) Ostatně stejná situace nastává vždy s každou novou vydanou stanicí a opakovalo se to i při vydání EP08, kterou bylo problém na některých serverech získat, protože ji chtěl každý.
Nákladní vůz bude samozřejmě přidán do hry zcela zdarma při nějakém přištím updatu.

Diskuse k článku [0 komentářů]

16. února 2023 Novinka - SimRail 2021

EP08 již brzy + nové stanice

Autoři se chystají do SimRailu přidat další elektrickou loko s označením EP08. Kontrukčně je převzatá z EU07. Hlavním rozdílem obou lokomotiv je maximální rychlost, která je u EP08 krásných 160 km/h (bohužel při této rychlosti nedosahuje takových kvalit), ale pro stabilní výkon byla změněna na 140 km/h. Současná EU07 ve hře má povolenou maximální rychlost 125 km/h. Loko EP08 by měla do hry naskočit zcela zdarma.
Nadále platí, že autoři pracují na signalizačních boxech pro ostatní stanice na trati. Do hry by měl vždy naskočit nový signalizační box každý týden.

Diskuse k článku [0 komentářů]

26. ledna 2023 Novinka - SimRail 2021

Co se kutí ?

Poslední patch, který byl před několika dny, do hry přidal další stanici otevřenou pro dispečery. Mělo by se tak dít teď pravidelně na 14ti denní bázi. Zajímavější je ovšem zpráva ohledně Německa a US. SimKol totiž oslovil vývojáře v Německu, kterým poskytne nástroje. Ti by měli začít pracovat na trati z prostředí právě Německa (zde se zřejmě asi nezačalo, když teprve poskytnou nástroje). No a pak tady máme jedno zajímavé info z US, kde ji nějakou dobu pracují SimKol vývojáři. Ti oslovili jednu Americkou vlakovou společnost a aby nešli s prázdnou, tak pro ně vytvořili cca 200 km úsek tratě (zřejmě jako ukázka toho, co může SimRail zvládnout). No a vypadá to, že vše vyšlo a na US DLC jsou momentálně práce již nějakou dobu v plném proudu. Osobně bych si dokázal představit, že by US trať vyšla zároveň s vydáním hry pro konzole. Mimochodem twitter link s touto informací obsahuje i foto tratě a rozpracované loco v barvách Canadian Pacific.

Diskuse k článku [1 komentářů]

17. ledna 2023 Novinka - SimRail 2021

SimRail v EA venku

V pátek 13 se vlaková komunita konečně dočkala očekávaného polského simulátoru SimRail, který měl původně vyjít již v roce 2021. Osobně se zdržení na hře kladně pomítlo, protože při srovnání dema, prologu a tohoto předběžného přístupu je jasné, že poslední verze značně odskočila od svých předchůdců. Simulátor je momentálně i v 10% slevě do 20.1..
Jak simulátor vlastně vypadá a stojí to za to ?
Od playtestu došlo k vylepšení stromů (autoři začali používat SpeedTree technologii). Hra obsahuje kompletní již dříve oznámenou mapu (500 km) a celkem slušný vozový park, který se bude ještě postupně rozrůstat například o dieselové i parní loko (a to včetně různých nákladů). Co se dispečerských stanovišť týče, zatím jich je k dispozici 13 (tedy to co v playtestu), ale co 14 dní by se měla hra rozrůst o jedno stanoviště.
Hra momentálně obsahuje singlplayer a multiplayer. Rozdíl samozřejmě poznáte hned, protože SP obsahuje pouze pár scénářů, které si můžete zahrát. Samozřejmě ono se řekne pár scénářů, ale jejich délka Vás zabaví na hodiny :) Co jsem tak vypozoroval, scénáře moc neobsahují AI soupravy (většinou spíš nějaké statické někde stojí). Do budoucna by měl SP obsahovat flexibilního dispečera, který bude vždy reagovat jinak (dá se očekávat, že tohle se změní do finální verze hry).
Silnou stránkou hry je samozřejmě multiplayer. Ten je při prvním spuštění hry zamčen a je nutné nejdříve dokončit alespoň nějaký tutoriál, který Vás seznámí se samotnou hrou. Po dokončení se můžete ponořit do hraní MP, kde jsou na výběr hned 2 režimy hry. Strojvedoucí a dispečer... oba režimy mají nějaké levely a u takového dispečera si musíte nejdříve projít lehčím stanovištěm, než Vás hra pustí na komplikovanější. Ono totiž právě zde nastává občasná blokace kolejí, protože hráči kolikrát ani neví co dělají :) Na druhou stranu ti co věcí, tak si dokáží pro hráče na daném serveru připravit i zajímavé situace s výlukou kolejí, strženou trolejí apod..., kdy soupravu odkloní úplně na jinou kolej, nechají třeba jen jednu kolej v provozu a soupravy pouštějí kyvadlově, apod...
Hra v předběžném přístupu ještě neobsahuje jiné počasí než déšť, léto... do finální verze bude hra obsahovat i zimu. Co se editorů týče, ty budou zveřejňovány postupně až po vydání finální verze hry (ta by měla být venku za 3 - 6 měsíců, pokud tedy všechno půjde podle plánu :)). Za sebe můžu říct, že jsem se hrou maximálně spokojen. Ano jsou tam nějaké porodní bolesti, ale autoři se snaží vydávat opravy velmi rychle (kor ty, které opravdu kazí hratelnost - např. při vydání hry měly všechny přejezdy v SP režimu závory otevřené a byla na nich tedy dána rychlost 20 km/h. Oprava tohoto problému přišla ještě ten večer po vydání hry.). Rozhodně investice do SimRailu nelituji i když jsou hráči, kteří hru refundují, protože neobsahuje uložení rozehrané pozice během SP.

Diskuse k článku [1 komentářů]

12. ledna 2023 Novinka - SimRail 2021

Konec playtestu

Dneska úderem 19 hodiny by měl skončit playtest pro SimRail. Pokud si tedy chcete ještě playtest zahrát, potom již nemáte mnoho času. Zítra by měla potom hra vyjít oficiálně. Během těch 24 hodin dojde pravděpodobně k aktualizaci všech serverů na plnou verzi hry (i když zatím v předběžném přístupu).
Osobně musím ohodnotit playtest za velmi vydařený. I když obsahoval pouze část mapy a jen pár servisů a stanovišť, tak se mi za celou dobu nikdy nestalo, že bych se hra opakovala. A to jsem klidně mohl zvolit stejný servis. Vždy záleželo na dispečerech a jiných souprav a o tom to celé je :) Každopádně od zítřejší 19 hodiny by měla zábava znovu pokračovat na již kompletní mapě :) Za mě to bude dlouhá páteční noc a možná celý víkend :)

Diskuse k článku [0 komentářů]

5. ledna 2023 Novinka - SimRail 2021

Oficiálně potvrzen předběžný přístup

Na steam stránce SimRailu je aktualizované info ohledně vydání. Datum vydání tedy zůstává na 13. ledna, ale změnil se stav a místo finální verze dostaneme zatím předběžný přístup. Za mě to není na škodu, protože se playtest pročistí od hráčů, kteří nemají zájem za hru zaplatit a multiplayer využívali třeba jen ke trolení a blokování tratě. Jinak s nákupem předběžného přístupu nemusíte spěchat, protože hra se po opuštění tohoto přístupu bude pořád prodávat za stejnou cenu. No a proč vlastně předběžný přístup ? Jak jsem již podotkl včera, autoři chtějí hru pořádně doladit, přidat další potřebné věci do jádra a tím z toho udělat jeden z nejlepších simulátorů na kterém díky předběžnému přístupu bude spolupracovat i komunita (alespoň co se různých připomínek týče).
A co vlastně zatím v předběžném přístupu dostaneme ? Podle všeho kompletní mapu (Katowice - Sędziszów a Katowice - Warszawa), singlplayer, multiplayer, režim dispečera či strojvedoucího, atd... No a vozový park bude obsahovat EU07, ET25 Dragon, E186 Traxx, ED250 Pendolino EMU, EN76/EN96 Elf EMU a 4 typy osobních vozů a nákladní vozy. Kromě všeho i dynamické počasí či realistickou fyziku.
Aby toho nebylo málo, zde je i todo list co ještě schází a bude v plné verzi:
- parní lokomotivy
- podpora různých herních ovladačů
- Posunovací mise
- Zimní počasí
- Přidání více signal boxů pro hráče

V předběžném přístupu by měla hra zůstat cca 3 - 6 měsíců, tedy hlavně podle toho jak dobře jim půjde optimalizace a veškerá oprava připomínek.

Diskuse k článku [5 komentářů]

4. ledna 2023 Novinka - SimRail 2021

Bude EA nebo ne ?

Se SimKol začíná být dobrá sranda :) V listopadu loňského roku mělo dojít k vydání SimRail v předběžném přístupu. Autoři ale od předběžného přístupu upustili a začali promovat finální verzi, kterou vydají 13. ledna tohoto roku s tím, že v prosinci vydají playtest verzi, kterou si budou vybraní (ti co se přihlásí) vyzkoušet zcela zdarma. Jenže 2. ledna tohoto roku aktivoval SimKol na SimRail steamdb stránce předběžný přístup a tak to vypadá, že ve finále 13. ledna vyjde SimRail v předběžném přístupu. Osobně jim to nemám za zlé, je lepší přiznat, že hra nedosahuje kvalit finální verze a je prostě potřeba ještě určité věci, na které se přišlo díky playtestu, doladit. Rozhodně tento přístup vítám a hru si i tak pořídím v den samotného vydání předběžného přístupu, protože za mě si rozhodně tohle studio podporu zaslouží.

Diskuse k článku [0 komentářů]

2. ledna 2023 Novinka - SimRail 2021

Co přinesly poslední updaty ?

SimKol nezahálel ani mezi svátky a testovací verzi opět vylepšoval. Do posledních aktualizací tak přidal detekci idle, kdy souprava stála i když byla třeba zelená (pokud hráč nezareaguje na zprávu, potom kontrolu převezme AI). První implementace se sice nezdařila, protože nedetekovala signalizaci a AI přebrala kontrolu i pokud jste čekali na červenou, ale další opravou byla implementace vylepšena a detekce je již zde.
Jednou z dalších oprav je detekce špatné cesty. To byl totiž hlavní problém v multiplayeru na většině serverech. Je totiž škoda, že se hráči hrnou do pozic dispečerů a nedokáží si ani přečíst svůj deník (jízdní řád), kde je zobrazeno kam daný vlak směřuje. Většina blokád na trati byla potom způsobena, že hráč jako dispečer prostě poslal soupravu špatným směrem a na dalším dispečerském stanovišti třeba AI již nevěděla kam danou soupravu poslat, protože tam vůbec neměla být. Naštěstí se jedná o playtest, kde se prostě tyto mouchy dají vychytat a zatím se tak vesele děje. Do plné verze hry nám schází krásných 11 dní, protože datum vydání je stále nastaveno na 13. ledna tohoto roku.

Diskuse k článku [0 komentářů]

26. prosince 2022 Novinka - SimRail 2021

Modujeme SimRail

I přestože se za nějakou dobu dočkáme plné verze hry, nelenil jsem a mrkl jsem se na různé možnosti jak současnou verzi modifikovat. Nemá to zatím moc smysl, protože je to test verze a jak jsem řekl, za chvilku vyjde plná verze. Každopádně pokud to někdo chce vyzkoušet tak není problém. V současné době je možné přidat scénář, změnit vozidlo, čas a počasí :) Hra obsahuje všechny tyhle informace v json a xml souborech. Ty najdete ve složce SimRail_Data a podsložce StreamingAssets a Sceneries. Zde je první xml, který můžete modifikovat pokud chcete do hry přidat i svou vlastní položku plnou scénářů (SceneryManifestList.json). Při editaci jen zduplikujte již existující a přepiště na svou složku. Nezapomeňte ji potom vytvořit. Lehčí je použít samozřejmě již existující. Pro seznam scénářů potom editujeme soubor ScenariosManifestList.json no a ve finále v každé složce scénáře můžeme editovat ScenarioManifest.xml a json soubory. Můžete tak z denního scénáře udělat deštivý scénář odehrávající se v noci. Sníh bohužel není v testovací verzi přítomen každopádně bouřka je součástí :)

Diskuse k článku [1 komentářů]

22. prosince 2022 Novinka - SimRail 2021

SimRail singl player test

Začal nám singl player test pro SimRail. Update by se měl stáhnout automaticky. Důležité je, že multiplayer funguje stále :) Singl obsahuje momentálně pouze 3 tutoriály na 3 vozy, které můžete ve hře momentálně ovládat. Škoda, že tyhle tutoriály nebyly k dispozici před testováním multiplayeru. Každopádně ovládání vlaků není až tak složité pokud se vynechají všechny ty startovací procedury :) Úsek tratě pro singl zůstal stejný. Osobně mě více zajímá multiplayer, ale singl samozřejmě taktéž vyzkouším.

Diskuse k článku [0 komentářů]