World of Subway vol.3 - recenze

World of Subways vol.3 - London Circle Line
Už jsme se podívali do New Yorku, do Berlína a zatím poslední zastávka TML Studia s jeho sérií World of Subways nás měla zavést do podzemí Londýna a skutečně se tak tomu i stalo. Už první screeny ze hry slibovaly pořádné grafické orgie, které se blížili opravdu realitě a občas bylo jen těžké poznat zda se jedná o screen ze hry nebo někdo poslal fotku. Po screenech následovala videa, která mě utvrdila v tom, že to bude stát opravdu za to. Ostatně na určitý standart co se grafického zpracování TML Studia jsme si mohli zvyknout už při vypuštění Berlin Subway pro Microsoft Train Simulator, kde ždímali z enginu opravdu maximum. Splnil ale tenhle simulátor veškerá očekávání ? Má šanci se stát simulátorem roku ? To se dočtete v následující recenzi...

Přiblížilo se magické datum vydání a s ním i čas zase provětrat platební kartu. Cena 30 euro za tento simulátor byla stejná jako za předešlé díly, takže mě to vůbec nepřekvapilo a ani neodradilo, protože podzemní dráhy mají své určité kouzlo oproti dlouhým několika kilometrovým úsekům mezi městy, kde koukáte jen na okolní krajinu. Ze začátku ovšem distribuce trošku kolabovala a servery Aerosoftu nebyly schopné nápor hráčů zvládnout. Na konec se vše zadařilo a onen 1,4 GB balíček se mi podařilo stáhnout a bez problémů nainstalovat. Součástí balíčku byl i manuál v elektronické podobě, který jsem ale neotevřel (tajně jsem doufal v nějaký tutoriál přímo ve hře).

Už při první spuštění byla jasná první změna... engine..., který popohání i připravovaný simulátor z prostředí San Francisca. Hned se naskytla otázka zda je to cesta k lepšímu nebo k horšímu. Na jednu stranu musím říct, že je to určitě co se efektů týče cesta k lepšímu. Na druhou stranu jsem se setkal s několika zápory, které později rozepíši. Další plus nového enginu je multiplatformost což dává autorům možnost vytvořit onen simulátor i pro XBOX, PS3 a další platformy, kde víc platforem = více peněz... to si určitě každý dokáže spočítat. A díky tomu se potom rozhoduje o dalším pokračování.

Hlavní menu hry toho nenabízí tolik (hra na jízdní řád, mise, nastavení a konec). Nejdříve si projdeme samotné nastavení hry, ve kterém se dá několik věcí ovlivnit a to zejména chování celého simulátoru. První položkou je nastavení pohupování kabiny vlaku za jízdy. Tenhle efekt má za následek jízdu skoro jako na moři. Kabina se opravdu pohupuje ze strany na stranu, nahoru dolů zcela náhodně. Efekt je to hezký a přidává to trošku na realitě. Zároveň jde tohle pohupování sledovat i při zastavení a rozjezdu vlaku. Stejné pohupování můžete zaznamenat i jako cestující i když zde bych se pozastavil nad cestujícími, kteří sedí jako přilepené sochy. Sebemenší hup s něma nehne což je dosti nereálné. Stejně nereálně působí i jízda za řidiče, když se kabina pohupuje a s řidičem to taktéž nic nedělá, obraz se nepohupuje.

Dalším nastavením je možnost vykolejení... tuto možnost bych v této verzi hry raději ponechal vypnutou, protože se soupravou se Vám podaří vykolejit i v případě že jste pod maximálním limitem. Zní to divně, ale je to tak.

POsledním takovým zajímavým nastavením, které tam najdete je kontrola brzd. Pro zvětšení reality je to opravdu zajímavý krok. Nejdříve nastavíte celou soupravu a potom ještě musíte provést test brzd než vůbec můžete odjet. Tahle část na mě zanechala dobrý dojem a i když to odjezd soupravy trošku oddaluje tak to přidává opravdu na realitě.

Poslední taková položka je počet cestujících stojících na peronu či v samotné soupravě. Samotný ukazatel začne červenat po překročení poloviny s tím, že hra pak náhodně padá je-li nastavená veliká hodnota. Dovolil bych si to vyvrátit. Ať nastavím jakoukoliv hodnotu tak si hra náhodně spadne takže tímto to určitě nebude.

Další položky jako nastavení grafiky, zvuku, kláves nemá smysl podrobně rozebírat a rovnou se tedy vrhneme na samotnou hru. Autoři si pro nás připravili 10 zajímavých misí ve kterých většinou řídíte soupravu. Zajímavější mise byly ale ve WoS 2 i když jich bylo méně. Takže co Vás v misích čeká... první mise je tutoriál, ve které Vás jistý člověk seznámí s nastavením celé soupravy a to včetně hlásiče stanic na který si je potřeba dávat největší pozor. Špatné nastavní má za následek špatné hlášení stanic a pak to vypadá jak u nás (nemyslím tím konkrétně pražské metro, ale všude kde se hlásiče používají). V dalších misích povětšinou zaskakujete za kolegu nebo jste jako náhradní souprava a nebo posílení dopravy. Většinou vše začíná tak, že stojíte na peronu a čekáte na soupravu pomocí které se dopravíte do určité stanice, kde na Vás čeká nepřipravená souprava. Tu si musíte nastavit a počkat na odjezd. Všechno velice jednoduché. Zajímavou misí je i jízda soupravou kde nestavíte nikde a ve finále připojujete další soupravu, kterou odvážíte do depa. Mínusem toho všeho je právě jen 10 misí a nemožnost si vytvořit svoje vlastní mise takže mise Vás dokáží zabavit tak na pár hodin.

Druhým módem je jízda podle jízdního řádu. Z tohoto módu jsem původně očekával kariérní jízdu (respektive denní šichtu) tak jako tomu bylo u WoS 2. Bohužel ku mému zklamání si na začátku vyberete jen úsek ve kterém chcete danou trať projet a čas kdy chcete začínat. A pak už Vás jen čeká projetí onoho úseku, zastavení v poslední stanici, vypnutí soupravy a tradááá vykoukne hodnocení a tím celá hra skončí. Očekával jsem situaci, že budu muset doběhnout na druhou stranu soupravy a zase pokračovat tak jako tomu bylo u předešlých dílů. Takže za tohle má u mě hra palec dolů.

Další palec dolů si hra odnese za nemožnost vůbec vzstoupit do kolejiště. Při pokusu o skok do kolejiště tak propadnete podlahou a objevíte se znovu na peronu. Proto jsem říkal, že mise ve WoS 2 byly zajímavější, protože tam bylo i součástí mise kontrolovat dveře v tunelu. A hlavně možnost si tunely všechny proběhnout.

Co se grafického a zvukového zpracování týče tam se tomu nedá moc vytknout. Najdou se místa, kde je zpracování hry špatné (určité stanice, kde vlak projíždí skrz zábradlí apod...), objekty proskakující texturama či padající lidé z peronu přímo do kolejiště. Ale většinu těch špatných věcí vidíte zejména z pohledu cestujícího. Zvukové zpracování včetně hlásiče stanic je parádní.

Dále bych se pozastavil nad samotnou AI ve hře. AI funguje jakože funguje, potkáváte jiné soupravy na trati, ale nedej bože, že se omylem ocitnete na koleji kde je i daná souprava v proti směru. Očekával jsem, že se se soupravou srazím ale ono ne, krásně sem soupravou projel jako by to byl nějaký hologram. Stejně tak se AI neumí vypořádat s otočením vlaku takže tam souprava stojí tak dlouho, dokud se nedostanete někam mimo obraz.

Tímto bych celou recenzi úkončil a ještě v závěru všechno pro jistotu zopakoval:
+ pěkná grafika, dobré ozvučení
+ dobrá i když krátká hratelnost
+ možnost projetí tratě jako cestující (i když čistě mód cestujícího hra nenabízí, ale prostě jen nenastoupíte do práce a ujede jinou soupravou pryč :)
- nemožnost tvořit vlastní mise
- spousta chyb, které degradují hru
- nemožnost chodit v tunelech
Od samotné hry jsem očekával více. Je to dobrý simulátor, v mnohých položkách překonává první dva díly, ale v tom nejdůležitějším daleko zaostává a tím je právě možnost celodenní jízdy bez návratu do menu a startování hry znovu a znovu. Doufám, že tuhle možnost a spoustu oněch chyb opraví nějaký patch, protože díky tomuto si hra neodnáší zrovna dobré hodnocení. Sám bych ji ohodnotil tak na 60% (6/10).
Máte-li k tomu nějaký svůj názor, tak jej klidně můžete napsat v diskusi pod článkem.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [14]

bax | | 21. ledna 2013 | 16:11 |

nevite jak se pracuje s tim hlasicem zastavek ?

pampaliny | 4. srpna 2011 | 09:03 |

to HELP: na aerosoft.com se plati kartou, papirove ani kovove neberou :) A kdyz se plati kartou tak je uplne jedno jaka je na uctu mena, protoze oni si to prevedou na eura, dolary, libry apod...

HELP | | 4. srpna 2011 | 06:21 |

Cus,poradte mi prosim na te strance aerosoft.com se ta hra musi platit euro nebo to muzu zaplatit za normalni penize??

Leonell | 3. června 2011 | 09:18 |

Tak to jo, s tím osobně žádný problém nemám.
Já to chápal, že se jako vesele jede dál.

Duke | 3. června 2011 | 00:03 |

Však jo. Jakmile jsem projel červenou, tak byl konec a mise se nezdařila. Nicméně než jsem to odklikl, tak ještě souprava setrvačností dojela do stanice a projela ten stojící vlak :D

Leonell | 2. června 2011 | 22:38 |

Ono teda, kdyz se zamyslim, tak to moc nechapu ani u te hry. Kdy uz jindy by melo dojit k preruseni mise s "Mission failed" nez pri projeti "cervene" a narazeni do soupravy ?!?

Leonell | 2. června 2011 | 22:30 |

Muj nazor ignorujte, onen produkt nemam, protoze se tam nedaji tvorit vlastni trate. Jenom mne to proste zarazilo. Pokud to nekdo bere jako cistou hru, tak prosim.
U simulatoru tohle proste nastat nesmi (a co vim, tak ani u MSTS, TRS, TS, RS, RW nenastava).

Duke | 2. června 2011 | 17:28 |

Mně se to stalo taky - když jsem neubrzdil na červenou a vjel do soupravy stojící ve stanici. Ale brát to jako nějakou hroznou chybu? Je to sice nereálné, nicméně vesměs je to jen vada na kráse. Rozhodně to není nic, co by shazovalo nějakým způsobem samotnou hratelnost nebo požitek z jízdy, která je tady prostě podle mě mnohem lepší než v minulých dílech ;-)

pampaliny | 2. června 2011 | 17:11 |

to Leonell: tak jako ja jsem se tam ocitl umyslne, chtel jsem vyzkouset co to udela :D Ale v podstate se tam muze kdokoliv ocitnout omylem kdyz spatne nastavi soupravu a misto dopredu pojede druhym smerem. Pak si to uvedomi a musi projit celou soupravu aby to otocil :) Bohuzel nez sem to otocil tak za mnou stala souprava, mela cervenou a tak sem ji projel :D

Leonell | 2. června 2011 | 15:58 |

Mně vcelku stačí toto:

> ...že se omylem ocitnete na koleji kde je i daná souprava v proti směru.
>Očekával jsem, že se se soupravou srazím ale ono ne, krásně sem soupravou projel jako by to byl nějaký hologram.

To je fakt simulátor jak vyšitej :) :)

Ovšem tu zkoušku brzdu by mohly převzít i jinde.

pampaliny | 2. června 2011 | 11:41 |

to Filip: v čem je nesrovnatelně lepší oproti předešlým dílům ? Za svým hodnocením si stojím, možná sem mohl ještě na závěr dodat, zbytečných 30 euro, protože tohle je tentokrát opravdu chvilková zábava.
to Wee: nesedím u internetu nonstop takže existenci updatu jsem zjistil trošku později. Psal jsem tu už několikrát, že na tento web můžou psát i ostatní (kdyby měl prostě někdo zájem tak mě kontaktuje na pampalinyzavinacatlas.cz a já mu milerád dám přístup do sekce pro psaní článků a vkládání uploadů).

Wee | 2. června 2011 | 08:50 |

Ahoj, proč nezmíníte, že PATCH už vyšel. Momentálně je WOS 3 ve verzi 1.20 - ke stažení klasicky přes Aerosoft (přihlásit se na jejich webovém rozhraní do svého účtu a tam v košíku stáhnout novou verzi).

Filip | 2. června 2011 | 00:12 |

Má to nějaké mouchy, ale já osobně bych dal 8/10. Oproti předešlým dílům nesrovnatelně lepší! Všem doporučuji koupi.

Duke | 1. června 2011 | 14:25 |

Pěkný! Víceméně souhlasím, i když si myslím, že si ta hra zaslouží lepší hodnocení :-) Taky už jsem napsal recenzi, ale bohužel si budete muset počkat, až projde redakcí a editor ji zveřejní...