ZD Simulator - tak nám prší

Vnímavější cestovatelé při jízdě v elektrických soupravách si asi všimli, že jakmile prší, souprava sebou občas škubne. Typické je to během rozjezdu, často i při brzdění. Ono se to děje i u jiných vlaků, ale tam už to není tak vidět. Na vině je prokluz kol na vlhkých kolejnicích. A my se dnes podíváme, co na to ZDSIM.

Jak asi čekáte, nemůže simulace těchto v reálu běžných okolností chybět. A samozřejmě nechybí.

Nejprve si nastavíme v hlavním menu míru adheze kolejí, 5. položka vlevo shora, standardně je tam 0.17. Dešti odpovídá 0.06.

V samotném simulátoru můžeme pomocí kláves 8 a MINUS si přidáme pro efekt déšt, nevím zda toto (zapnutí) funguje i ve free verzi. Dá se to i přes scénář.

Nyní si připravte lokomotivu k jízdě, ale nezapínejte automatické pískování (tj ovladač posouvaný G/SHIFT+G nebude ukazovat doprava).

Pokuste se rozjet svižným naházením jízdních stupňů (samozřejmě při zachování proudového limitu).

Uvidíte, že ukazatele proudu vám lítají shora dolů jak se jim zlíbí a nezřídka skončíte s porušením ochran a vylítnutým hlavním vypínačem. Příčinou jsou proudové rázy během prokluzu jednotlivých kol.

Pokud totéž uděláte se zaputým automatickým pískováním (SHIFT-G, poloha vpravo), tak nebude s rozjezdem větší problém.

Alternativně můžete sypat písek "ručně" tím, že držíte klávesu X.

V reálu je zakázáno pískování na výhybkách, protože by mohlo způsobit jejich poruchu. U manuálního režimu je to jednoduché, automatický se (nejspíš) musí vypnout. Pokud už k popískování takové oblasti dojde, je strojvedoucí povinnen to nahlásit, aby správce železniční cesty zajistil kontrolu daného úseku.

Prokluz má významný vliv i na brzdění vlaku a vzdálenost potřebnou na zastavení.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [0]

Diskuse k tomuto článku nebyla započata.