Mechanik Metro Preview

Je jedno krásné sobotní odpoledne, něco kolem 14ti hodin. Venku je ještě horko, slunce praží a mě probudilo zvonění telefonu. Obvykle zvonění úplně ignoruju, krom toho sem měl ještě zalepené oči a vzpamatovával sem se z páteční pařby. Jenže tentokráte měl volající člověk opravdu výdrž a volání nevzdával. Po 10ti minutách zvonění jsem spánek vzdal a telefon zvedl. Ozvalo se haló, kdo je u telefonu? Pak mi došlo že sem se vlastně ani nepředstavil...

Záznam hovoru přikládám v textové formě:

Volající (VO): Halo, kdo je u telefonu?
Já: u telefonu sem já, a kdo volá?
VO: Obávám se, že dneska budu klást otázky jen já a ty budeš odpovídat.
Já: hm, paráda, a co máte na srdci?
VO: Něco sem řekl ne? Tak se toho koukej držet.
Já: No jo no jo, nějaký tvrďák co ?
VO: Jasně, mam jen otázku
Já: No tak do toho, ptej se, teď už je mi to jedno, když si mě vzbudil
VO: Chceš to vidět ?
Já: Heh, a co jako ?
VO: Bez otázek, ptám se jestli to chceš vidět, tak odpověz Ano nebo Ne a dále se neptej.
Já: Hm, tak Jo
VO: Jo sem jako možnost neuváděl, trošku odbočuješ ne ? Tak naposledy, Ano nebo NE ?
Já: Ano
VO: Tak se připrav, za chvilku si Tě vyzvednou
A než sem stačil něco říct, ozvalo se v telefonu ne moc líbezné tu tu tu tu tu tu..., zavěsil.
Pomalu sem se ani nerozkoukal po bytě a už sem slyšel pod okny pískot brzd. Z auťáku vyskákaly 4 jako by drsňáci a vrhli se do našeho vchodu. Moc dlouho to netrvalo a už sem slyšel zvonek. Zatáhl sem tedy kliku dolů a chlapci už si sami otevřeli. Jedna z goril mávala nějakým šátkem před mýma očima. "Tohle si nasaď", drsňácky odsekla a vrazila mi šátek do ruky. Začal sem si uvazovat šátek na hlavu jako stařenka. Gorily se na mě dívali a šlo na nich vidět že nechápou. Byli ze mě totálně mimo. Po schytaném pohlavku sem pochopil, že šátek patřil na oči. Nevím sice proč takové opatření, ale budiž. Dokonce ani doteď mi nebylo známo, kdo volal a kde vlastně skončím. Dvě gorily mě popadly za ruce a další dvě za námi zabouchli dveře, klíče sem si samozřejmě nechal doma, protože v tom zmatku sem je nestihl najít. To bude další můj problém. Chvíli sem si připadal jako nějaká důležitá osoba co má své bodyguardy i když sem je zrovna neviděl :) Po nasednutí do auta nás čekala celkem dlouhá cesta, plná kopců, zatáček a děr. Konečně jsme dorazili na místo, auto se zastavilo, kingkongové vyskákali z auta a já sem mohl v klidu sundat onen šátek z očí a pomalu vystoupit z auta.

Chvíli sem se po ohromné místnosti rozhlížel a všiml sem si velkého plátna a projektoru, kde zrovna běžel nějaký simulátor. Vedle počítače s LCD postával prďola, který na mě mával ať jdu blíž. Neváhal sem a několika ladnými skoky sem doběhl. Byl sem celý nedočkavý, co se bude dít dál.
Prďola ze sebe vypustil jméno a dokonce mi řekl proč sem zde a proč bylo všechno tak utajené. Pochopil sem. Zasedl sem tedy za ultra rychlou 486tku a spustil sem onen simulátor.

Na LCD vyskočil název Pražské METRO a mě už bylo úplně jasno. Jsem zřejmě první osoba, která může vidět fungující Pražské Metro v Mechanikovském enginu. Předem všechny upozorním, že disketu kterou sem měl schovanou v kapsy pro nějaké důkazy sem nepoužil, takže simulátor neopustil dílnu ve které byl tvořen. Proto mě prosím ušetřete jakýchkoliv emailů s žádostí o zaslání této opravdu povedené beta verze... Ale to jsem jen tak odbočil od tématu.

V první řadě zklamu všechny majitele operačního systému Windows XP a možná i Windows 2000. Na těchto operačních systémech mechanik totiž neběhá a Metro na nich nepojede také. Autoři Metra nepředělávali zdrojový kód hry, ale jen tvořili novou trať a lehce modifikovali menu (lehce znamená, změnili pozadí).

Ale teď už se vraťme k samotnému simulátoru. Plná verze bude obsahovat kompletní první provozní úsek z trasy C ve směru Kačerov. Já sem měl možnost vyzkoušet si jen malou část z tohoto addonu. Autoři měli málo času a já na to sotva viděl. To není ovšem důležité. Samotná hra začne v začáteční stanici Florenc, kde samozřejmě čekáte na nástup lidí. Po zvukovém signálu vše probíhá jako u starého mechanika. Tedy ovládání zůstalo nezměněno a klávesou End aktivujete výstražný tón před uzavřením dveří. Po stisku tohoto tlačítka se ozve skutečná hláška co můžete slyšet v metru "Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají".

Pak Vás čeká zavření dveří doprovázené taktéž originálním zvukem. No a na samotný konec to chce jen rozjezd. I zde autoři se zvuky zapracovali a vaše celá jízda je doprovázena originálním zvukem z jízdy metra a to i doprovodným cvakáním kolejí. Tím ovšem zážitky z jízdy nekončí, protože další překvapení Vás čeká při vjezdu do nové stanice. Zde se totiž cestující dozví taktéž pomocí rozhlasu ve voze, ve které stanici se právě nacházejí. Engine bohužel neumožňuje udělat i zvukový doprovod pro ohlášení následující stanice, ale to si myslím není na škodu. To jsem rozebral zvukovou stránku simulátoru, ve které se může do finální verze ještě něco změnit i když už teď je to dokonalé.

O grafické stránce snad ani hovořit nemusím. Každý víme jak Mechanik vypadá. Je to hříčka napsaná pro DOS a běhá v opravdu překrásném rozlišení a se spoustou digitálních efektů, ze kterých Vám vypadnou oči z důlku. No dobrá, trošičku to opravíme :) Je to jedna z mála her, kde se zkrátka bez 3D grafiky obejdete. Nepotřebujete žádnou hi-tech grafickou kartu pro plynulý běh. Stačí Vám jen obyčejná 486tka s VGA grafikou. To co předvedli autoři s grafikou je až neuvěřitelné. Možná se teď vysype vlna ohlasů, co jsou to za blbosti, ale určitě si všichni pamatujeme mechanika a tratě pro něj, kde všechno vypadalo otřesně pixelovatě a když se všechno dalo do pohybu ne jednomu člověku se zvedl žaludek a raději znovu zastavil aby se ten mišmaš na monitoru dále nehýbal. Tenhle efekt jste mohli pozorovat hlavně v české verzi mechanika zvané Fírasoft. Metro, ač je to nemožné, tímhle efektem netrpí. Autoři si s grafickou stránkou hry vyhráli opravdu do posledního detailu. Neříkám že je vše naprosto dokonalé, ale protože hra běhá jen ve 256ti barvách, nemůžete od toho očekávat grafické orgie. Všechny stanice jsou dokonale propracované a už při vjezdu bez nápovědy hlasatele poznáte, kam přijíždíte. V plné verzi těch stanic bude 9, já měl možnost vidět 3. A když už jsem u těch detailů ve stanici, potom si můžete při průjezdu stanicí všimnout i reklam na stěnách jako ve skutečnosti.

Změny doznala i grafická úprava kolejí. Nejsou to ty staré mechanikovské, ale jsou to téměř skutečné koleje z metra. Dokonce si můžete všimnout i oné třetí napájecí koleje (taková ta žlutá věcička podél kolejí). A další úpravou je i samotný tunel. Při jízdě v tunelu totiž poznáte, zda jde o ražený nebo hloubený tunel. Za to musím autory opravdu pochválit, protože udělat v mechanikovy kulatý tunel vypadalo zcela nemožně a na žádné originální trati k mechanikovy sem se zatím s kulatým tunelem nepotkal. No a samozřejmostí jsou i kabely na stěnách v tunelu, které zde také najdete.

Další zajímavostí jsou čekající lidi ve stanici i když skutečně stojí jak přilepení, ale alespoň stanice nepůsobí tak prázdně. Krom toho pokud jste byli opravdu někdy v Pražském metru, potom mi dáte za pravdu, že je celkem problém natrefit na prázdnou stanici. Při své jízdě můžete potkat i soupravu na protější koleji, která se chystá jet opačným směrem.

Ve hře zůstal zachován i systém trestných bodů. Takže čísla zobrazená dole v levém rohu nejsou žádné body a čím více tím lépe. Není to dokonce ani Vaše výplatní páska za průjezd úseku. Ovšem dalo by se spekulovat, zda to není spotřeba elektrické energie za jízdu, protože někdy ty čísla naskakují opravdu rychle :)) Jenže nic z toho není správně, jsou to trestné body, které Vám budou znepříjemňovat celou cestu. Účelem je samozřejmě projet celou trať se score 0. A aby to nebylo všechno, obtěžovat Vás bude i tlačítko bdělosti, které se sem tam také rožne a je třeba jej v určitém časovém limitu deaktivovat. Nemusím Vám vysvětlovat co se stane pokud časový limit zaspíte? Na hodinu letíte z práce :) Vlaková souprava metra se samozřejmě sama zastaví. A než tohle celé preview uzavřu, tak Vám jen v krátkosti shrnu, co všechno najdete v plné verzi. Kompletní první provozní úsek trasy C a to se všemi 9ti stanicemi od Florence po Kačerov o délce přes 6 Km. Všech 9 stanic bude samozřejmě hlášeno i v rozhlase. Můžete se těšit na 1 nebo snad i 2 soupravy metra ve kterých se svezete. Třetí souprava je prozatím s velikým otazníkem. Neočekávejte animované lidi ani protijedoucí soupravy. Hra využívá maximální možnosti enginu mechanika. A jak to vlastně s finální verzí vypadá? Důležité info najdete přímo na homepage autorů.

Tímto patří autorovi veliké díky za umožnění shlédnutí funkční verze Metra v mechanikovském enginu. A věřte mi, že to stojí opravdu za to.

Omluvte prosím ten dlouhý úvod, který měl navodit atmosféru exkluzivity a utajení :) Nic z toho se samozřejmě nestalo! Nikdo během recenzování nebyl zraněn ani unesen :)))))

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [11]

Michael Ransdorf | | 23. června 2012 | 11:46 |

Odkaz je na stažení http://mechanik.wz.cz/html/download.php ale chci se zeptat v jakém rozlišení hra je.

pampaliny | 28. března 2011 | 01:12 |

Co třeba zkusit navštívit homepage projektu ?

nechapu | | 27. března 2011 | 11:31 |

fakt nevim jak to mam stahnout a zamjímalo by mě to

marič | 19. července 2009 | 13:47 |

jak se to stahuje

lukas | | 15. března 2009 | 17:52 |

PROSIM VAS KDE TO MAM STAHNOUT POSLETE MI TO PROSIM NA EMAIL
DIKY

pendi23 | 17. prosince 2007 | 19:30 |

Mechanik jde spustit v režimu kompaktibility s windows 95, a pak jen stačí Rus with VDMSounu. POkud se vám oběví něco s SVGA , tak vám to asi , spíš určitě neoujde.

MAREK | | 28. července 2007 | 10:12 |

NEVITE JAK MAM STAHNOUT TU HRU NAPISTE MI TO NA E-MAIL DIK

anarchia99 | | 27. března 2007 | 17:35 |

No ale s tratí B do MSTS je to nesrovnatelny...

81-71 | | 10. února 2007 | 23:14 |

To je snad nejlepší simulátor, který zatím znám, v simulátoru jsou soubory bmp, které když překreslím, přebarvím, tak se změna projeví třeba na soupravě, v kabině, podle toho, jestli překreslím např. soubor VLAK_B.bmp (boční strana soupravy) nebo v kabině strojvedoucího atd. :-)

ma5hed | | 19. června 2006 | 20:32 |

no tak to je fakt škoda že se to nestalo ale na chvíli sem ti to věřil......mislim že bys moh napsat knihu hahaha

Ikvous | | 3. října 2005 | 21:03 |

Jen trochu poupravím, pokud si stáhnete VDMSound 2.0.4 měl by vám Mechanik chodit i pod Win XP a Win 2000