22. února 2024 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 14.0 RC1

Vypadá to, že letos se vrací autoři OpenTTD do starých kolejí a stihnou vydat finální verzi OpenTTD 14.0 zase prvního dubna. Momentálně je k dispozici již release candidate 1, kterému předcházely 3 bety. Verze 14 obsahuje hromadu novinek (changelog zde), vylepšení a oprav (ostatně jako každá hlavní verze). Pokud tedy patříte mezi nedočkavce a hrádi zkoumáte i nefinální verze, potom si OpenTTD 14 RC1 můžete stáhnout tady. Já jen připomenu, protože jsem o OpenTTD již delší dobu nepsal, že se jedná o freeware klon klasického Transport Tycoonu, který hru podstatně vylepšuje. Navíc si hru může zahrát proti sobě až 16 hráčů. Klasický Transport Tycoon fungoval jen pro 2 hráče.

Diskuse k článku [0 komentářů]

2. března 2023 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 13.0

Ajajaj, nečekal jsem, že by se autoři OpenTTD rozhodli vydat finální verzi 13 2 měsíce před jejich datem 1.4., které se snaží dodržovat již několik let. Každopádně se tak stalo a verze 13 vyšla již na začátku února (jojo je to tak, pěkně jsem to zaspal). Jak autoři přiznávají, nemělo smysl čekat na duben a protože nestihli Vánoční datum tak šli ven co nejdříve (ostatně již v minulosti vypustili verzi 12 v úplně nečekané datum). Verze 13 je podle autorů jedním z největších buildů, které vydali. Obsahuje hromadu zajímavých novinek, vylepšenou podporu módů a scriptů. Mnohé potěší podpora lepšího přístupu k NewGRF (grafikám, AI, apod...). Hráče určitě potěší i podpora přejezdů kde je více než jedna trať (dříve se auta zasekla klidně uprostřed). Řeky na mapě jsou reálnější co se rozšiřování týče (čím více k moři, tím větší koryto). A samozřejmě spoustu dalšího... Finální verzi OpenTTD 13.0 si můžete stáhnout na domovské stránce projektu. Pro ty, kteří netuší co vlastně OpenTTD je jen dodám, že se jedná o obchodní dopravní strategii, která je otevřeným portem slavného Transport Tycoonu (pamětníci určitě pamatují). Hra je zdarma a již několik let nevyžaduje soubory z originálního Transport Tycoonu (první verze vyžadovaly soubory právě z originálu).

Diskuse k článku [0 komentářů]

2. ledna 2023 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 13.0 RC1

S novým rokem přichází také OpenTTD 13.0 RC1. Což ve finále znamená, že nastal již jen čas testování a odstraňování posledních chyb před samotným vydáním. Již by neměly být přidávány nové funkce. Autoři upozorňují, že testování verze 13 je velmi důležité a prý dokonce důležitější něž kdykoliv před tím. Pokud autoři dodrží již zaběhnutý systém tak by verze 13.0 final měla přijít 1.4.2023 (tedy opět na apríla jako všechny předchozí roky). Testovací verzi si můžete stáhnout z domovské stránky.
Jen připomenu, že OpenTTD je vlastně freeware klon legendární klasické obchodní dopravní strategie Transport Tycoon od Chrise Sawyera. I v současné době má hra své kouzlo a díky možnosti multiplayeru až 16ti hráčů hra získala od své původní verze úplně nový rozměr (původní hra umožňovala multiplayer pouze 2 hráčů). Navíc OpenTTD již několik let nevyžaduje ke své funkčnosti vlastnit originál Transport Tycoon, ze kterých dříve OpenTTD čerpalo veškerou grafiku.

Diskuse k článku [0 komentářů]

5. prosince 2022 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 13.0 beta 2

Strategická hříčka OpenTTD se blíží k další nové hlavní verzi s označením 13. Většinou se hlavních verzí dočkáváme 1.4. každého roku (v jednom roce jsme se dočkali 2x). Teď to vypadá, že se nové verze možná dočkáme i dříve. Osobně budu stále sázet na datum 1.4.2023, protože je k dispozici zatím beta 2 a většinou se dočkáme ještě nějakých RC verzí. Betu 2 si můžete stáhnout z domovské stránky projektu. Mějte na paměti, že je to beta, která bude pravděpodobně obsahovat nemalé množství chyb. Pro neznalce dodám jen, že OpenTTD je obchodní strategická hra, která je cílená na přepravu osob a zboží vlakovou, leteckou, lodní, nákladní či autobusovou přepravou. Hra je freeware a v podstatě začínala jako rozšíření pro jednu z nejlepších strategií Transport Tycoon od Chrise Sawyera.

Diskuse k článku [0 komentářů]

4. dubna 2022 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 12.2

Po dlouhých několika letech, kdy se autorům dařilo vydávat novou klíčovou verzi OpenTTD vždy 1.4 se letos tento počin nezdařil. Původně totiž předpokládali, že 1.4 vypustí do světa verzi 13.0. Bohužel došlo k několika komplikacím a verze 13 se zatím nekoná. Jako útěcha nám musí stačit alespoň verze 12.2, která obsahuje několik oprav. Na druhou stranu minulý rok jsme se dočkali dvou klíčových verzí, kdy autoři vypustili verzi 11 právě 1.4 a potom na podzim honem verzi 12.
Novou verzi OpenTTD 12.2 si můžete stáhnout na homepage projektu. Pro neznalce jen dodám, že OpenTTD je vylepšená verze již stařičkého Transport Tycoonu, která má neustále své fanoušky a rozhodně dokáže zabavit na hodiny na rozdíl od některých novějších her :)

Diskuse k článku [0 komentářů]

5. prosince 2021 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 12.1

Ne, není to chyba v nadpisu novinky. Promeškal jsem verzi 12.0 a najednou je tu hned verze 12.1 :) Každopádně asi všem došlo (minimálně těm, kteří sledují vydávání hlavních verzí OpenTTD), že došlo k nějaké změně. Autoři totiž vždy před Vánoci vydávají první bety a RC verze pro hlavní klíčovou verzi, která pravidelně již několik roků vychází vždy 1.4.. Proč tedy náhle změna a verze 12.x je tady s velkým předstihem ? Verze 12.x totiž přináší kompletně předělaný multiplayer (ne, není se třeba děsit, předěláno bylo pouze serverové jádro). Co to pro uživatele znamená ? Hráč, který chce hostovat hru, tak ji prostě vytvoří a všem ostatním rozešle kód na který se mají připojit. Osobně bych to přirovnal k TeamVieweru, kde taktéž pro server vygenerujete uživatelské jméno a heslo (kód). Díky tomu odpadá nastavování různých portů. Samozřejmě to má svá pro i proti, protože ve finále se nejedná o přímé spojení mezi serverem a hostem, ale je zde ještě mezi server, který tohle všechno zajišťuje (to Vás ovšem zajímat až tak moc nemusí... do doby než daný server nebude stíhat a nebo bude mít výpadky). Za mě je to od autorů OpenTTD dobrý krok jak přiblížit multiplayer ještě více hráčům, protože většina z nich jede na linkách, kde si prostě port nastavit nemůžou a tak pro ně kompletně odpadla možnost vytvoření vlastní hostované hry.
Novou verzi OpenTTD si již tradičně můžete stáhnout na domovské stránce projektu.

Diskuse k článku [0 komentářů]

1. dubna 2021 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 1.11.0

Každoročně ve stejnou dobu vychází vždy nová verze OpenTTD. Po verzi 1.10 je zde tedy 1.11. Autoři opět přidali několik zajímavých novinek. Navíc na zítra připravují svůj druhý stream, kde budou taktéž mluvit o rozpracovaných věcech. Verzi 1.11.0 si můžete stáhnout z domovské stránky. Jen pro neznalé, OpenTTD je freeware mnohonásobně vylepšený klon stařičkého Transport Tycoonu od Chryse Sawyera, který již ke svému spuštění nevyžaduje originální soubory z této hry. Navíc od klasicky podporuje až 16 hráču pro multiplayer a spousta hráčů si s ním užijí několika hodinovou zábavu.

Diskuse k článku [0 komentářů]

15. března 2021 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 1.11.0 RC1 a 1.4. ve znamení Steamu

Přestože jsem za poslední rok o OpenTTD moc nenapsal, tak autoři stále pokračují s vydáváním nových verzí a vypadá to opět (ostatně jako každý rok), že 1.4. se dočkáme finální verze s označením 1.11.0, která je momentálně v označena jako RC1. Stahovat ji můžete stejně jako vždycky přímo na homepage projektu. Osobně jsem nějakou tu verzi vynechal a při nedávném nainstalování desítkové verze jsem byl mile překvapen, kolik je tam změn.
Od 1.4. dojde k přidání dalšího distribučního kanálu této freeware hre. Hra je již teď k dispozici na Steamu v podobě předpripravené stránky. Od 1.4. si tak budete moci ve svém Steam účtu aktivovat OpenTTD 1.11.0 a ostatní verze se Vám potom budou aktualizovat automaticky. To na co Maszyna už několik měsíců čeká (zřejmě nějaké potíže s integrací Steamu), se autorům OpenTTD povedlo celkem rychle. Bude zajímavé sledovat, zda tím získá OpenTTD větší hráčskou základnu. Ono je přeci jen zábavnější hrát multiplayer s 16ti hráči než jen třeba 2.

Diskuse k článku [0 komentářů]

12. června 2020 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 1.10.2

Na začátku června vyšla nová verze freeware hry OpenTTD. Opraveno bylo několik chyb a to zejména v multiplayeru. Pokud patříte mezi OpenTTD hráče, kteří hrají právě multiplayer, potom je nová verze určena hlavně Vám. Samozřejmě je opraveno i několik dalších chyb, které ocení i ostatní hráči. Pro neznalé jen připomenu, že OpenTTD je open source freeware klon klasického Transport Tycoonu a za svou existenci se z něho stala samostatná hra, který již nevyžaduje originální Transport Tycoon soubory, protože je autoři plně nahradili. Novou verzi můžete jako vždy stahovat na domovské stránce projektu.
Již při minulém updatu jsem psal něco ohledně multiplayer session a rád bych tedy hodil do placu třeba datum. Pojďme třeba 19. června nebo 20. června ve večerních hodinách hodit jedno sezení (vytvoříme hru, domluvme se předem na velikosti mapy a zábava může začít :) Návrhy a případně i jiné data můžete zanechat v komentáři, stejně tak i komentář, že máte zájem (pevně věřím, že se pořád najdou nějací čeští hráčí, kteří tuhle hry hrají).

Diskuse k článku [0 komentářů]

1. dubna 2020 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 1.10.0

Je to již tradice, že se v dubnu dočkáváme vždy hlavní verze OpenTTD. Letos tomu, ostatně kdo by to čekal, není jinak a nová verze OpenTTD 1.10.0 je konečně tady. Ostatně beta byla k dispozici již na konci listopadu s tím, že to chtějí do Vánoc uzavřít... což se zřejmě nepovedlo :) Ale teď je již vše napraveno a domovské stránce je finální verze připravena k downloadu. Musím říct, že od verze 1.0 urazilo OpenTTD opravdu velký kus cesty. Chtělo by to někdy udělat pořádnou OpenTTD session s 16ti hráči :) Zkusím něco vymyslet.

Diskuse k článku [0 komentářů]