1. dubna 2022 Novinka - Train Sim World

Train Sim World 3 - Spirit of Steam

Není tajemstvím, že DTG pracuje na svém prvním DLC s parní loko. Jenže celá tahle práce nabrala trochu jíný rozměr než původně DTG předpokládalo. Určitě si pamatujete na vyjádření DTG, že letní Rush Hour core update bude jedním ze dvou velkých aktualizací jádra. S oznámením Rush Hour totiž rovnou přišlo i oznámení Spirit of Steam. Podle původních plánů totiž Spirit of Steam mělo být připraveno před Vánoci 2021 (všichni víme jak plány a sliby DTG končí). No a protože Spirit of Steam vyžaduje trochu více péče, rozhodlo se DTG celou hru naportovat na UE5 a vydat ji jako Train Sim World 3: Spirit of Steam. Zároveň tím skončí podpora starších kozolí (PS4 a X:One), protože zde DTG dost naráželo na limity právě starších konzolí. Co to znamení pro ostatní hráče ? Asi nikoho nepřekvapí, že si budete muset hru znovu zakoupit (ostatně to stejné se stalo při přechodu z TSW 2020 na TSW 2). Dalším faktem je, že všechna již existující DLC skončí opět jako preserved collection. Přechod z UE 4.26 na UE5 není sice tak drastický, ale i zde bude muset všechna DLC nejdříve otestovat.
Druhým faktem je, že hry vydané na UE5 jsou většinou cryptované a tedy hůže modifikovatelné. Ve finále to znamená, že existující modifikace prostě přestanou fungovat. Pro mě a mého kolegu tento přechod znamená ještě další věc a tou je portace neoficiálního editoru právě na UE5.
Mimochodem TSW 3: Spirit of Steam bude v základu obsahovat jednu historickou trať (UK), 2 parní loko, dále opět SPG (pořád je to takové jádro hry) (US) no a zůstaneme i u německé tratě SKA. Cena bude stejná jako při přechodu na TSW 2. Všechna existující DLC se postupně převedou... je zde ale riziko, že opět o nějaké DLC přijdeme. Zůstane Vám ale v TSW 2. Datum vydání jako vždy v srpnu.

Diskuse k článku [7 komentářů]

10. února 2022 Novinka - Train Sim World

TSW Unofficial Editor v0.2 venku

Neoficiální editor ve verzi 0.2 pro TSW 2 je venku. Novinek je více než dost a psal jsem o nich již ve včerejší novince. Editor můžete stahovat z GitHubu. Stejně jako při první verzi je potřeba se registrovat na Epic Games a GitHubu. Potom je potřeba spojit účty (návod najdete právě k novince ohledně v0.1).

Diskuse k článku [2 komentářů]

9. února 2022 Novinka - Train Sim World

TSW Unofficial Editor v0.2 - novinky

Vydání nové verze neoficiálního editoru (k dispozici by mohl být dneska v noci nebo zítra ráno. Před vydáním bude proveden stream přímo z editoru. Obsahem streamu budou novinky samotného editoru, ale hlavně tvorba scénáře. No a co vlastně nová verze editoru přinese ?
- tvorba jízdních řádů (né těch 24h, ale pro scénáře), možnost otevření existujících jízdních řádů pro inspiraci
- otevření mapy (nelze editovat, ale je možné přidávat scenerii)
- Master Material redirector - UE 4.23 uměla číst materiály úplně normálně, ale od verze 4.25 to nelze. Pro zobrazení textur je tedy nutné přidat Master Material soubory do assetu, který je k dispozici
- editace většiny DataAsset souborů
- editace Audio souborů
- v podstatě editace téměř všech typů souborů kromě Blueprintů.
Řekl bych, že novinek není zrovna málo. Nutno podotknout, že třeba tvorba scénáře přímo v timetable editoru vypadá snadně, ale není to tak jednoduché jako v planneru, který je součástí hry, ale zase máte větší volnost.

Diskuse k článku [0 komentářů]

10. září 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2 - Neoficiální editor v0.1

Mnozí si jistě pamatují, že jsem občas hodil obrázek z UE4 editoru, kde jsem nahrál a otevřel originální TSW soubory. Časem se ukázalo, že jsem inspiroval ještě někoho dalšího (Will), který se pustil do editoru. Spojil jsem s ním síly a výsledek je zde... Jedná se o první verzi našeho společného editoru pro TSW, který Vám dovolí otevřít veškeré (tedy téměř veškeré) Data Asset soubory. Jsou zde samozřejmě ještě chybějící třídy, ale editor bude postupně aktualizován.
Co tedy můžete s tímto editorem dělat ?
- v první řadě dokáže otevřít TSW soubory (i ty uvařené - cooked).
- otevření či vytváření nových formací
- editace RouteDefinition, StationDirectory, ThemeDefinition, ContentManifest, Journey mode, Path editor pro editaci cest pro Scenario planner a spousty dalších...
Co editor zatím neumí jsou tvorby tratí, jízdního řádu, vytváření scénářů. Samozřejmě naše pracovní verze toho umí daleko více, ale postupným vydáváním se editor budete postupně učit a nebude toho na Vás hned hodně.
Stahovat jej můžete na drese https://github.com/tsweditor/UnrealEngine/releases/tag/4.26-TSW-0.1. Nutné je mít účet na Epic Games a Githubu... důležité je se na githubu připojit k Epic organizaci. Info jak na to najdete tady.
Těsně po vydání jsem s Willem zjistil, že je chyba v přípravě obsahu pro samotnou hru (cooking). Proto je k dispozici i patch, který je potřeba stáhnout a extrahovat do adresáře editoru.
Jak nainstalovat ?
Stáhněte všechny 3 rar soubory a patch zip soubor. První rar soubor otevřete a extrahujte komplet někam na svůj disk. Měly by se Vám extrahovat všechny 3 rar soubory. Potom extrahujte onen patch. Ve finále budete potřebovat UnrealPak (najdete jej v adresáří Engine/Binaries/Win64 pro extrakci originálních .pak souborů a to příkazem UnrealPak jménopaksouboru.pak DISK:adresářkam -extract . Budete potřebovat core .pak z adresáře Paks a potom klidně nějaké DLC, které chcete editovat. Extrahované DLC přijde do adresáře TS2Prototype/Plugins, extrahovaný core pak přijde do adresáře TS2Prototype/Content.
Pokud máte k něčemu nějaký dotaz, potom se nebojte zeptat v diskusi pod článkem.

Diskuse k článku [14 komentářů]

17. srpna 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2 update možná dnes

Podle zatím všech dostupných informací by měl být dneska k dispozici update na verzi 4.26, který by měl aktualizovat kompletně celou hru a to včetně všech dostupných DLC. Velikost downloadu bude zřejmě 50 - 60 GB (to pokud vlastníte všechny DLC) - zabrané místo na disku bude potom zřejmě větší (ale nemusí, protože třeba Epic verze již používá kompresi a tak jsou .pak soubory s poloviční velikostí). Kromě nové verze UE4 4.26 měl update přinést i nové cestující pro stávající tratě SKA a BKL (součástí core systému TSW 2), jenže ve finále byla tahle informace špatně uvedena přímo na oficiální stránce DTG (jaké to překvapení :) a tak se SKA a BKL dočkají pouze nových animací (ostatně dalo by se říci, že Epic verze je prostě již finální Rush Hour verze, protože původně DTG říkalo, že Epic verze má zatím jen nové animace cestujících, ale Rush Hour prvky budou až s finálním vydáním 4.26 i na Steamu).
Pokud nechcete absolvovat update na 4.26, potom doporučuji přepnout Steam do režimu offline a nebo si složku se hrou prostě přejmenovat. Fungovat bude, ale nepojedou aktualizace. Osobně jsem zvědav kolik věcí po aktualizaci nebude opět fungovat :)

Diskuse k článku [0 komentářů]

30. července 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2 - 4.26 na Epicu venku

Včera v 17h došlo na Epic Store k uvolnění TSW 2 na týden zdarma. Nejedná se ještě o kompletní Rush Hour update, jádro se aktualizuje u všech verzí stejně. Epic verze ale nabízí alespoň hru, která běží na novější verzi enginu než verze ze Steamu. Na jednu stranu super, že můžete vyzkoušet minimálně nové menu i chování hry ve verzi 4.26. Bohužel vše má i své mínusy. V první řadě nefungují již existující DLC, protože Steam verze je pořád na verzi 4.23. Další věc jsou modifikace. Při přechodu z verze 4.16 na 4.23 nebylo nutné u několika modifikací vůbec něco opravovat - například formace fungovaly bez problémů. Bohužel verze 4.26 vyžaduje všechny modifikace minimálně přepakovat s pomocí nového UnrealPak. Naštěstí není úplně nutné všechny modifikace prohnat novější verzí editoru (4.26).
Verze 4.26 Vám ostatně napíše, která modifikace je zastaralá a chtěla by opravit - předchozí verze TSW buď prostě spadla a nebo modifikaci úplně ignorovala. Osobně jsem zatím Epic verzi pořádně netestoval, ale již jsem nějaké své modifikace pro verzi 4.26 převedl (download zřejmě až po vydání kompletní verze 4.26 a to včetně Rush Hour).

Diskuse k článku [1 komentářů]

22. července 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2 zdarma ve verzi 4.26

Ano nečtete nadpis špatně, TSW 2 bude skutečně celý týden zdarma a pokud si v této době tuto hru pořídíte, potom Vám již pořád zůstane. Je to od DTG velice zajímavý krok. No a kde TSW 2 zdarma najdete ? Od 29.7. do 5. srpna jej můžete pořídit na Epic Store. Pro nové hráče je to tedy skvělá možnost jak si TSW 2 pořídit. Navíc se již bude jednat o verzhi na enginu 4.26. Pro DLC platí bohužel to, že fungují jen na platformě, kde je zakoupíte - tzn. pokud máte TSW 2 na Steamu, ale na Epicu bude nějaké DLC v akci, potom musíte mít hru i na Epicu (což díky akci zdarma nebude momentálně problém).

Diskuse k článku [8 komentářů]

21. července 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2 - Rush Hour - změna

DTG nepřestává překvapovat a je to až směšné, jak si vždy ty zprávy šetří na poslední chvíli. Pojdmě si nejdříve připomenout, jak zněla první zpráva pro Rush Hour - bude se jednat o balík 3 tratí (nepůjde koupit každou zvlášť), cena celého balíku je stanovena na 29.99 euro...

Ve finále je samozřejmě všechno jinak...Rush Hour již není žádný balík (zřejmě zjistili, že se dá vytřískat z každé tratě více peněž než z kompletního balíku. Tratě si tedy můžete zakoupit každou zvlášť a nebo si můžete zakoupit jejich Season ticket (v podstatě takový předprodej), který Vám zajistí všechny tři tratě za navýšenou cenu 39.99 euro. Krom toho, že se cena kompletního balíku najednou zvedla o 10 euro (tím je tento balík dražší než samotné jádro hry, které taktéž obsahuje 3 tratě), tak Německá trať přišla o nějaké S-Bahn úseky (což byla hlavní podstata Rush Hour :). Třešničkou na dortu je, že balík všech tratí nebude k dispozici hned při vydání, ale tratě se vydají postupně... nejdříve US, a potom ostatní 2. V jakém rozmezí nebylo zatím prozrazeno.
Co to ve finále znamená ?
Při platbě 40 euro obdržíte sice všechny 3 tratě, ale každou třeba s rozmezím 15 - 30 dní od následující tratě - to zní sice hezky... garance, že se tak skutečně stane není žádná... a ve finále co když budou ostatní 2 tratě kompletně nedodělané, plné chyb ? Těžko je již vrátíte, protože od nákupu uběhne minimálně 14 dní a nebo 2 hodiny hraní.
Osobně se s tím poperu následovně - zakoupím každou trať zvlášť, vyzkouším třeba něco přes hodinu a zase ji vrátím... ve finále, pokud budu se všemi spokojený, tak si zakoupím onen Season ticket (půjde za 40 euro zakoupit i po vydání všech 3 tratí). Pokud se mi bude líbit pouze jedna trať, potom počkám na první 10% slevu (vzhledem k frekvenci slev pro TSW 2 se dá očekávat velmi brzo) a trať si zakoupím.
Ostatně není nutné vlastnit balíček Rush Hour pro zpřístupnění nového systému cestujících. Při vydání aktualizace na UE4 4.26 bude nový systém cestujících obsažen i na TSW 2 přiložených tratích - BKL a SKA.

Diskuse k článku [0 komentářů]

6. května 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2020 se dočká patche

Zní to až neuvěřitelně, ale TSW 2020 se téměř po jednom roce dočká opravy. A ptáte se o jakou opravu půjde ? V podstatě o chybu, kterou DTG přidalo do hry s DLC BR 20. Dříve fungující scénář Cement Circle se stal díky této chybě nedohratelný. Smutné je, že oprava, která mi zabrala pár minut (pro PC hráče jsem opravu vydal loni koncem v června), vyžadovala skoro celý rok práce pro DTG. Každopádně se zřejmě bude jednat o poslední opravu vydanou pro TSW 2020. Stáhnout by se měla automaticky v průběhu května pokud ještě máte stále nainstalovaný TSW 2020.

Diskuse k článku [3 komentářů]

2. května 2021 Novinka - Train Sim World

TSW 2: Rush Hour

Update
Uniklá stránka s infem byla odstraněna, ale naštěstí se zachovala na archivačním webu... opravil jsem tedy v novince link :)


Na začátku dubna DTG v jednom z jejich streamů oznámilo téma TSW 2 pro následující ročník. Loni bylo téma na vysokorychlostní tratě (moc jsme jich ale nedostali :) tak letošní téma je dopravní špička (Rush Hour). No a o co by mělo jít ? Balíček by měl obsahovat 3 tratě (US/DE/UK - je někdo překvapen ? :) Konkrétně jde tedy o trať BOSTON - PROVIDENCE, LONDON VICTORIA - BRIGHTON a RIESA - DRESDEN. Systém by měl obsahovat nové chování cestujících, měli by reagovat jinak v normální čas a jinak ve špičce (uvidíme přeplněná nástupiště ?). Rush Hour není free update, ale bude stát klasickou cenu 30 euro. Samozřejmě s vydáním Rush Hour přijde i core update (pro tento rok zdarma), který Vám hru aktualizuje, aby tyhle nové vychytávky měla, ale současné tratě ji obsahovat nebudou. Možná se jednoho dne dočkáme i u starších tratí... i když s rychlostí jakou přidávají věci z TSW 2 do klasických tratí z TSW 1 se toho nedočkáme nikdy :) S Core updatem přijde i změna verze enginu z 4.23 na 4.26. Díky tomu získá TSW 2 i přímou podporu nových konzolí. Ostatně více informací se můžete zatím dočíst zde na uniklé stránce, která měla být odhalena až 4. května.

Diskuse k článku [1 komentářů]