21. února 2024 Novinka - Train Sim World

TSW 3 a TSW 4 - BML jizdní řád s Class 700 v1.06b

Stejně jako v lednu i teď v únoru jsem rozeslal podporovatelům verzi 1.06b, která obsahuje několik oprav. Mezi hlavní patří asi změna fyziky chování soupravy FLU, která už není tak silná. Dále jsem opravil cestující ve stanici Gatwick Airport, aktivoval jsem cestující z Rush Hour. Mnozí si žádali i změnu názvu tratě z London Commuter na London - Brighton. Aby toho nebylo málo tak jsem opravil i náhledový obrázek pro Class 700/1 FLU (už není jen červený kříž). No a samozřejmě nesmí chybět i změna textury v kabině soupravy 700/1 FLU, která před tím měla texturu z klasické verze. Co se týče jízdního řádu, zde jsem přidal opět další servisy jak pro klasickou verzi tak i pro FLU. Nejedná se zatím o finální verzi, protože mi schází pořád přidat několik dalších servisů. Veřejně dostupná verze 1.06 by mohla být k dispozici již koncem února a měla by obsahovat komplet servisy pro Class700 (tedy i ty chybějící, které nejsou ve verzi 1.06b).

Diskuse k článku [0 komentářů]

12. února 2024 Novinka - Train Sim World

Dovetail Direct TSW

Ve včerejší jarní verzi Dovetail Direct nebylo představeno nic převratného z čeho by si našinec sedl na zadek. Potěší samozřejmě rakouská trať Semmeringbahn, která byla velmi oblíbená již pro stařičký Microsoft Train Simulátor. Nevypadala špatně ani oznámená německá trať Salzburg - Rosenheim. Jediné co asi zamrzí je existence pouze jednoho osobního vozu Bmz. Přitom soupravy jezdící na této tratě mají řazeny ještě vozy Amz, ADmpsz a WRmz. Představení UK tratě mě nechalo trochu chladným... jednak se jedná o 20 km trať a je to zase jen Londýn. Tohle vše by se mělo zjevit do 3 měsíců. Co mě ovšem velmi potěšilo je oznámení Japonské tratě. Zde není datum vydání známo, protože na trati se zatím neustále pracuje a hlavně tvůrcem není DTG, ale toto oznámení přišlo v sekci 3rd party. Každopádně tím výčet neskončil a bylo představeno i několik dalších DLC od 3rd party tvůrců. Jenže zde se nic extra nezměnilo, Rivet představil Five Circle Line, Skyhook jedno loco DLC a pak Cargo line vol.2, který přinese do hry další nákladní vůz.
A co přinesl Stream ohledně editoru ? Asi se budete divit, ale o editoru nepadlo ani slovo. Tedy vlastně padlo, když si Matt pochvaloval, že díky editoru získali více 3rd party tvůrců (ostatně kdo by to čekal že :)) Jenže pokud si vzpomenete tak po vydání hry bylo uvedeno na jejích todo listu, že do 4 - 6ti měsíců od vydání se dočkáme editoru v0.2 a pak po 6ti měsících někdy až k 1 roku to bude editor v0.3. Tak tyhle informace najednou i z jejich todo listu zmizely. Jsem tedy zvědav zda se vůbec dočkáme nějaké vylepšení v editoru, protože zatím pořád editor neprojíždí všechny uasset soubory uložené na disku. Stejně tak zatím stále editor nepodporuje kompilování oficiální cestou. Tvůrci jsou tak odkázání zatím stále na modifikaci, kterou jsem pro editor vydal.

Diskuse k článku [0 komentářů]

8. února 2024 Novinka - Train Sim World

TSW 4 Winter Core update 2. část

Dneska vyjde druhá část zimní aktualizace samotného jádra hry. Krom toho jsou opraveny i některé chyby v určitých DLC. Kompletní seznam oprav si můžete přečíst tady. Mě ovšem zaujala spíše část, kde jsou novinky pro samotné jádro hry. Nová simulace tlumičů se zatím nekoná i když už dávno měla být venku :) Co se koná je slibovaný Formation Designer, který měl být venku již v listopadu což se tak nestalo... Ostatně to asi nikoho nepřekvapí. Jenže osobně bych očekával, že po tak dlouhém čekání přijde na řadu finální verze a ono to bude zatím jen beta... a teď se podržte... beta pro PC hráče, kteří vlastní hru na Steamu a Epicu. Přesně tihle hráči mají plnou podporu oficiálního editoru, kde si můžou formace tvořit jak na běžícím páse z kompletního portfolia. Překvapuje mě, že ona beta nebyla zacílena hlavně na konzolové hráče.
Další zajímavou věcí by měla být oprava nahrávání různých módů. Ono je sice fajn, že DTG přidává opravu pro módy, ale chtělo by to ještě přidat do editoru oficiálně možnost ty modifikace taktéž zkompilovat. Jinak jsem tedy zvědav co tenhle update opravdu přinese, protože changelog, který zní dobře až neuvěřitelně, dnes dokáže napsat i ChatGPT :)

Diskuse k článku [1 komentářů]

14. ledna 2024 Novinka - Train Sim World

Práce na BML jízdním řádu pokračují

Jak jsem ke konci roku 2023 uvedl, na další verzi začnu pracovat až po novém roce. No a stalo se to tak... v současné době mám k dispozici verzi 1.06a (není to veřená verze, ale možnost stažení dostali všichni podporovatelé). Do finální verze 1.06 ještě daleko, měla by být k dispozici na konci ledna či v průběhu února. Zatím jsem do neveřejné verze přidal spoustu depo servisů 5RXX a 5WXX, prázdné převozy (5L01 a 5L02). Po půl noci jsou k dispozici taktéž nějaké servisy, takže trať nevypadá během tohoto časového období tak prázdně. Před sebou mám zatím stále ještě hodně servisů, které musím přidat. Už teď si ale říkám, kterou tratí budu potom pokračovat ? Někdo zmiňoval ECW, někdo zase s vydáním Class 710 i onu BKL. Uvidíme... jsem otevřen pro vylepšení klidně všech jízdních řádů pokud k ním budu mít ty správné podklady :)

Diskuse k článku [8 komentářů]

14. listopadu 2023 Novinka - Train Sim World

Opět problém s updatem

Nepoučitelné DTG opět vypustilo aktualizaci, která dělá problémy. Tentokrát to není problém se samotnou hrou. Problém se týká uživatelů, kteří používají editor. Po poslední aktualizaci hry totiž nejde editor spustit. DTG totiž vytvořilo soubory v z jádra hry v novější verzi editoru. Naše verze zvládne zpracovat assety s označením verze 65 a jejich nové assety jsou už na verzi 66. Ostatně tohle se z chybové hlášky nedozvíte, ale tyhle informace se dají najít v logu.
No a jak z toho teda ven ?
Pokud používáte steam, potom stačí stisknout klávesu Win+R a napsat steam://open/console. Ve steamu by se vám měla ukázat nová položka Console. Tu otevřete a napíšete download_depot 2362300 2362301 1507014987053601150. Začne se Vám stahovat předchozí verze, která ještě v editoru fungovala :) Každopádně se hra sama neaktualizuje na původní verzi... Vše se stahuje do složky SteamAPPS a Content. V této složce si najděte soubor TS2Prototype-WindowsNoEditor.pak, ten překopírujte do hry a udělejte si pro jistotu ještě kopii jako zálohu, kdyby náhodou hru napadlo, že je potřeba znovu aktualizovat (při každé aktualizaci, která bude pro Vás znovu nefunkční tak můžete obnovit TS2Prototype-WindowsNoEditor.pak ze zálohy a nemusíte jej znovu stahovat :))

Diskuse k článku [3 komentářů]

1. listopadu 2023 Novinka - Train Sim World

DTG se zase předvedlo

Včera vyšla pro TSW4 jedna větší aktualizace, která jednak opravovala několik chyb v určitých DLC, ale taktéž opravovala chyby přímo v jádru. No a v jejich logu oprav bylo uvedeno, že mody by konečně měly fungovat tak jak mají (tedy jak v předchozích verzích). Jenže ouha, opak byl pravdou a v podstatě aktualizace téměř vyrušila všechny módy :) Náprava byla jednoduchá, přes steam command vrátit předchozí verzi hry (pro ty znalé co to umí) a nebo počkat až změny vrátí i DTG. Sice to trvalo nějakou dobu, ale přeci jen před včerejší půl nocí DTG vrátilo předchozí verzi zpátky. Modifikace tak stále nefungují na 100%, ale alespoň fungují.

Diskuse k článku [3 komentářů]

24. září 2023 Novinka - Train Sim World

Přešlap DTG dodal Vectron pro TSW 3

Jak už se u DTG stalo tradicí, nebyl by díl TSW, který se neobešel bez nějakého failu při publikování přes Steam. Asi jeden z nejznámějších failů je vydání developerské verze TSW 2020 a to včetně všech v té době existujících DLC. Asi nemusím připomínat, že do hodiny verzi stáhli, ale bylo spousta uživatelů (včetně mě), kteří zareagovali pohotově a na chvilku pozastavili aktualizace ze Steamu než se Dev build zálohoval :)
TSW 2 takové štěstí bohužel nemělo, zde se žádný dev build nekonal, ale zde se dočkala bonusu Epic verze, která obsahovala pdb soubor (ten slouží pro detailnější zobrazování chyb). Tento soubor tam vydržel několik aktualizací (navíc v té době bylo TSW 2 na Epicu zrovna zdarma). Asi nemusím říkat, že vypuštění pdb souboru mělo pozitivní vliv pro tvorbu neoficiálního editoru, protože obsahoval spoustu užitečných informací :)
A jdeme do finále... celou dobu jsem si říkal, že TSW 3 nic nepotkalo... jenže přeci jen :) Při vydání předběžného přístupu TSW 4 se najednou začalo aktualizovat i TSW 3. Jenže tahle aktualizace nebyla stejná jako předešlé. Totiž neaktualizovalo se jádro hry (.pak soubor) a ani samotný .exe soubor. Hledal jsem tedy co se vlastně stáhlo a pro TSW 3 se stáhl .pak soubor obsahující Vectron :) Nevím zda se tak stalo všem uživatelům nebo jen těm, kteří si předobjednali TSW 3 v Delux a Special edici. Každopádně Vectron je tam :) Nepochybuji, že DTG dokáže .pak znovu odstranit nějakou další aktualizací tím, že jej prostě vynuluje. Každopádně se nejedná o finální verzi této loco... tipnul bych si, že je to hodně ranná verze. Teď když už máme pro každou verzi TSW nějaký bonus, tak jsem zvědav co přinese TSW 4 :)

Diskuse k článku [0 komentářů]

22. srpna 2023 Novinka - Train Sim World

TSW 4 již 26. září

Dalo se to čekat, TSW 4 bude venku 26. září a již dneska začíná předprodej. Dnes byl také k dispozici 2 hodinový stream, který hru dokonale představil. Všechny asi nadchne Scenario Planner 2.0, Livery Designer 2.0 a nebo dokonce Free roam. Všechny tyto novinky do hry přinášejí velice zajímavé inovace (i když free roam je lehce obšlehnutý god mode:)) Zároveň je připraveno i několik zajímavých novinek jako je lepší déšť na oknech, lepší trakční vedení, lepší mlha, apod... I systém bodování se dočká lepšího fungování a tak je také označen jako 2.0 :) Zajímavostí jsou i kategorie lokomotiv a jejich ovládání... Již v menu uvidíte zda se jedná o jednoduchou loko a nebo o něco komplexnějšího. TSW 4 bude obsahovat 3 tratě v základu. K dispozici bude i delux a special verze, které budou navíc obsahoval extra loko Vectron a parní loko Flying Scotman. Special verze by měla navíc obsahovat soundtrack a 2 další bonusy (vztahuje se jen na Steam verzi hry) a 3 další tratě.
Jenže celé tohle by mě nechávalo celkem chladným. DTG se ale rozhodlo (a trochu jsem to i čekal po tom co mi převzali kolegu z unofficial editoru) konečně vydat PC editor pro TSW v své první verzi. Bude se jednat o betu, která se samozřejmě bude zlepšovat. K dispozici bude v den vydání samotného TSW 4 a pro jeho stažení je potřeba mít účet na Epicu (není tam potřeba mít hru, stačí jen ten editor. Epic nedovoluje distribuci na jiných platformách). Tím si mě rozhodně DTG získalo a díky editoru jsem ochoten jim dát ještě další šanci a TSW 4 si zakoupit :)

Diskuse k článku [6 komentářů]

3. srpna 2023 Novinka - Train Sim World

Nové TSW se blíží - stream 22. srpna

Konec spekulací ohledně TSW 4. Je momentálně více než jasné, že se letos dočkáme nové verze Train Sim World simulátoru, která bude placená a vytvoří Vám další položku ve Steam či Epic knihovně. Důkazů, že se jedná o placenou verzi je mnoho. Ostatně spousta důkazů je spekulativních, ale jeden důkaz je prostě nevyvratitelný. DTG totiž v Epic Databázi založilo v dubnu novou hru s kódovým označením Smithfield. Mohlo se jednat kompletně o jiný projekt, kdyby ale Smithfield neobsahoval přes 100 DLC. Teď je více než jasné, že Smithfield je prostě TSW 4. Krom toho DTG oznámilo na 22. srpna velké představení (takových velkých představení už bylo, ale nikdy mě to nějak extra nepřesvědčilo...). Co je hlavní, na Epic Store je na 22. srpna již naplánován předprodej. Dá se tedy očekávat, že po streamu se spustí předprodej a hra by měla být k dispozici někdy v průběhu září.
O připravovaném TSW 4 se toho moc neví. Osobně bych očekával nějaký nový region kromě US/UK a DE. Vůbec bych se nebránil nějaké trati, z DE přes CZ do Rakouska. Nebo klidně nějakou Rakouskou alpskou trať. Je jasné, že nejvíce by se našinec spokojil s CZ tratí :) Mě osobně zaujmou i zahraniční tratě, jen musí být z jiných regionů než US/UK/DE, protože tohle kolečko začíná být nudné.
Neočekávám update enginu na UE5, protože to je moc brzo. Předpokládám, že se dočkáme opět UE 4.26 s tím, že některé prvky budou implementovány z UE5 tak jako tomu bylo i u TSW 3. Co bych uvítal je editor a klidně bych se nebál říct, že se jej i dočkáme, protože DTG stále přidává otázku editoru do jejich anket (a nebude to jen náhoda). Osobně tipuju editor i z dalšího důvodu a tím je, že DTG sáhla po spoluautorovi Unofficial Editoru (je z UK, dalo se to čekat :). Tím se samozřejmě práce na Unofficial Editoru razantně omezila.
Teď už by mohlo být jasné, že DTG přechází z dvouletého cyklu placených verzí na jednoleté. Příští rok by tedy mohlo být TSW 5 (možná na UE5 enginu), které by mohlo obsahovat ten dlouho připravovaný multiplayer :)

Diskuse k článku [7 komentářů]

6. července 2023 Novinka - Train Sim World

Bude letos TSW 4 ?

Asi není tajemstvím, že se začal internet na základě jednoho tweetu plnit informacemi, že letos přijde TSW 4. Člověk, který daný tweet vypustil se již několikrát trefil co se jiných her týče. Můžou být tedy jeho informace pravdivé, ale taktéž se může jednat jen o takový pokus, kdy to prostě může vyjít a nebo nemusí, protože sází na nějaký cyklus. Z minulosti víme, že po vydání TSW:HH (2017) přišel update zdarma v podobě TSW 2020 (rok 2018). První placený upgrade přišel potom v roce 2020, kdy bylo vydáno TSW 2. V roce 2022 přišel další placený update v podobě TSW 3. Cyklus je tedy takový nepravidelný, protože první placený update po samotném vydání nastal po třech letech. Potom najednou 2 roky a že by teď DTG vydalo placený update po roce ? Osobně přemýšlím, proč by DTG teď vydalo TSW 4 místo nějaké větší free aktualizace ? Tak samozřejmě můžeme spekulovat, že free aktualizace prostě vývoj nezaplatí a tak je sázka jasná. Další spekulací může být ukončení podpory starších konzolí. Zde to jinak než vydáním nové verze bohužel asi nejde. Někdo by mohl říct, že přijde UE5 verze, ale osobně tuhle možnost moc neočekávám. UE5 je zatím stále ve stádiu vývoje a moc her zatím na tento engine nepřešlo. A protože je TSW velký projekt, tak bych hádal, že to bude trvat minimálně rok či 2, než se dočkáme UE5 verze... nebál bych se dokonce tipnout, že TSW 5 přinese UE5 :)
Další spekulací může být, že DTG chystá prostě něco většího a proto oznámí TSW 4... pod něčím větším bych osobně tipoval třeba nějaký editor. Ostatně zkuste si v jejich TSW 3 faq najít něco o partner programu... tohle info v TSW 3 faq kompletně schází. Proč by ho z tama DTG odstranilo, když jsou otevřeni všem vývojářům ? Za mě logická úvaha, proč mít partner program, když jim prostě můžeme dát editor - jinak editor a multiplayer byl opět součástí nějaké jejich ankety... proč asi ? :) Ostatně SimRail oznámil editor, oznámil konzolové verze... tak by DTG zůstalo pozadu a mohlo by se stát, že SimRail by jim prostě sebral hráče. Ono s neoficiálním editorem zatím nedosáhnete takových kvalit jako s oficiálním :)
Toť moje spekulace... opravdu se může stát, že letos prostě přijde TSW 4, které stopne podporu starších konzolí a přivede nám nové nástroje, které dokážou vylepšit hru a tvůrcům modelů, tratí apod... usnadní práci. Tím by se mohlo TSW 4 konečne rozrůst a osobně bych do tohoto updatu i investoval (ostatně to by muselo být opravdu něco extra abych zaplatil znovu za tu stejnou hru :)
Mimochodem stejně jako tomu bylo i u předchozích updatech (TSW 2 a TSW 3), DTG pracovníci na takové dotazy neustále mlží... mlžili tak před vydáním TSW 2 a stejně tak i před vydáním TSW 3 (možná ze strachu, že lidé přestanou kupovat DLC dokud nebude jisté, že budou použitelná i pro další verzi) - i ono mlžení by mohl být malý náznak toho, že se něco placeného chystá.

Diskuse k článku [0 komentářů]