15. května 2024 Novinka - SimRail 2021

SimRail pro konzole

Již brzy se přehoupne SimRail z předběžného přístupu do finální verze a autoři již pracují i na portu pro konzole. Ten by měl být k dispozici snad ještě tento rok. Dobře ale víme, že to většinou nejde podle plánu a tak bych konzolový port očekával až v příštím roce. Pro konzole se bude jednat o finální verzi hry. Zda budou servery pro PC hráče stejné jako pro kozole, zatím není známo (tuhle informaci jsem nikde nenašel) a tak není jisté za se PC a konzoloví hráči ve hře potkají. Dá se předpokládat, že z konzolové verze bude vypuštěn editor scénářů v podobě, ve které jej můžeme najít v PC verzi. Těžko si konzolisti naprogramují svůj LUA kód. Je zcela možné, že se ale editor scénářů vylepší a budou z toho těžit PC i konzolisti.

Diskuse k článku [0 komentářů]

25. dubna 2024 Novinka - SimRail 2021

SimRail DLC a update venku

DLC i update je venku sice již od 22.4., ale teprve teď jsem se rozhoupal o tom sepsat pár řádků. Ostatně celou tu dobu jsem byl ponořen právě do hraní. Pojďme nejdříve k samotné aktualizaci, která přinesla dost zajímavých věcí. Asi největší novinkou je samotný editor scénářů (LUA Editor), se kterým velmi snadně vytvoříte různé scénáře a to jak jízdy z bodu A do bodu B se zastávkami tak i klidně celou šichtu fíry. Samozřejmostí je konečně možnost posunu. Editor scénářů nenajdete ve hře v editorech, ale je nutné si zvolit nějaký scénář a potom stisknout F8. Celé to funguje tak, že si vytvoříte LUA soubor a příkazy ze hry potom vkládáte do toho LUA souboru. Zajímavé řešení, které asi nebude vonět všem, ale za mě osobně lepší než drátem do oka. Ono připravit dobrý scénář v TSW taktéž není jednoduchá záležitost a i přestože je snadné vše naklikat v jízdním řádu, tak omáčku musíte udělat v BP.
Další zajímavou novinkou je plně funkční systém ETCS (zabezpečovací systém). Není přítomen na všech vlacích ani na všech úsecích tratě, ale tam kde má být funguje dobře. Novinek je samozřejmě podstatně více... všechny jsou vypsány zde
První DLC cargo pack - za krásnou sumu skoro 18 euro (cena v akci, jinak bude za 19 euro). DLC přináší jednu loko a nákladní vozy včetně nákladu a plné simulace chování nákladu. Součástí jsou i nějaké scénáře a to právě včetně posunu. Ač nejsem fanda tohoto řešení DLC systému jaké zvolil právě SimRail, tak na druhou stranu jejich krok chápu. Co je na daném systému špatně ? V první řadě DLC není samostatné a je vlastně součástí hry s tím, že zakoupením ho jen pouze aktivujete (stejné řešení používá několik her a u simulátorů to je třeba TraimSim). Na jednu stranu to má výhody, že model ve hře uvidíte na jiných soupravách, ale nemůžete jej používat. Nevýhodou je, že Vám prostě zabere místo i když o něj třeba nemáte zájem. Věřím, že pro tratě autoři zvolí trochu jiný systém, protože takhle by hra neuvěřitelně nabrala na velikosti.
Za sebe můžu říct, že aktualizace hru opět oživila. Jsou to hodiny nekonečné zábavy, kdy s každou jízdou zažíváte vždy něco nového. Navíc hra obsahuje celkem dost scénářů na výběr a kdo by měl málo tak si může buď vytvořit svůj a nebo sáhnout po scénářích vytvořených komunitou.

Diskuse k článku [3 komentářů]

8. dubna 2024 Novinka - SimRail 2021

SimRail stream novinek

Pokud Vás zajímá jak bude hra vypadat po aktualizaci a nebo co vlastně přinese do hry první DLC, potom nesmíte vynechat naplánovaný stream, který se uskuteční 21.4.2024 v 19 hodin (tedy den před vydáním updatu a DLC). Ono prezentace samotného updatu bude sice zajímavá - možná to nakopne nerozhodnuté uživatele si pořídit SimRail, každopádně update je zdarma a obdrží jej všichni bez ohledu na to zda se mrknete na stream nebo ne :) Jen stream pravděpodobně odpoví na spousty otázek. Co bude zajímavější sledovat je první připravované DLC. Protože na streamu se dozvíme co od toho DLC můžeme čekat. Je možné, že se na streamu dozvíme i nějaké plány do budoucna.

Diskuse k článku [0 komentářů]

1. dubna 2024 Novinka - SimRail 2021

SimRail update + DLC

Ač se to zdá být u SimRailu vždy nekonečné čekání, tak autoři i tak dokáží překvapit a pevně stanovili datum vydání další aktualizace včetně prvního nákladního DLC. Tím magickým datem je 22. dubna (což je za pár týdnů). No a co vlastně tato aktualizace přinese ?
- ETCS levels 1 a 2 budou implementovány pro CMK
- nová testovací trať v Żmigród, kde si můžete vyzkoušel všechny vlaky, vlastnosti a funkce (zda bude součástí i multiplayeru se mi zatím nepodařilo z autorů vypáčit... jisté je, že nebude obsahovat právě stanici Żmigród
- něokolik nových dispečerských stanovišť včetně tratě 62 (trať přes Tunel do Sosnowiec Główny).
- no a samozřejmě spoustu oprav
Druhá část aktualizace nás měla posunout z předběžného přístupu do finální verze hry... bohužel v textu se o tom momentálně moc nepíše. Stejně tak mnozí očekávali i posunovací funkce (taktéž zatím ticho po pěšině). No a v neposlední řadě měl být vypuštěn i editor scénářů... - opět nic nepotvrzeného pro tuto aktualizaci.

Co se prvního DLC týče... to už má i svou Steam stránku, kde se bohužel to nejdůležitější - cenu - nedozvíte. Co ale bude tenhle Cargo pack obsahovat ?
- lokomotivu ET-22, kterou bude možné řídit
- lokomotiva bude mít funkční technickou místnost
- "Falns 441V" hopper vozy, které budou převážet 64 tun různého materiálu jako například uhlí
- "Zaes" tanker s kapacitou 83,000 litrů může převážet benzín, diesel... Simulace nákladu je samozřejmostí - pohyb 83,000 litrů tekutiny v tankeru bude mít vliv na chování soupravy a samozřejmě na brždění.
- několik misí pro single player - spousta hráčů dá přednost multiplayeru - vadou na kráse je zatím chybějící režim posunovačů.

22. dubna si tedy zakroužkujeme v kalendáři.

Diskuse k článku [1 komentářů]

14. ledna 2024 Novinka - SimRail 2021

SimRail slaví 1 rok

Včera to bylo přesně 1 rok, kdy se oficiálně dočkalo vydání SimRail v předběžném přístupu. A i přestože měl předběžný přístup trvat půl roku, tak ani teď ještě nejsme venku. Ostatně může za to ochota autorů přidávat do hry požadavky od hráčů. Podle jejich nové road mapy to vypadá, že k ukončení předběžného přístupu dojde do 3 měsíců. Během těchto tří mesíců se mimo jiné dočkáme LUA editoru pro scénáře, posunovacích operací, možnost ukládání hry (checkpointy - předpokládám, že to bude zaměřeno na singl player), spojení Tunel - Krakow Glowny, parní loko, ETCS zabezpečovací systém, DLC Lodz - Warsava a Cargo DLC. Spousty věcí se dočkáme i po ukončení předběžného přístupu... tedy po těch 3 měsících. To vyjde US DLC, DE DLC, RailDriver podpora, mechanické dispečerské stanoviště, editor lokomotiv, konzolová verze, a spoustu dalšího. Každopádně u položky do 3 měsíců je hvězdička, která značí, že to může být i déle :) Všechno to zní hezky, ale do vydání je to jen text na papíře.

Diskuse k článku [0 komentářů]

14. prosince 2023 Novinka - SimRail 2021

Český přirůstek pro SimRail

Již víme, že je v přípravě několik zajímavých věcí pro SimRail, ale teď autoři představili i jedno a pro české fanoušky velmi potěšující překvapení. Do hry je v přípravě česká lokomotiva CD 163 od Škody. Je tak zcela možné, že se brzy dočkáme i dalšího oznámení a to třeba prodloužení tratě směrem na Bohumín či Ostravu. Bude velmi zajímavé sledovat, kde tvůrci tuhle lokomotivu nasadí. Zda se bude jednat o volně dostupnou lokomotivu, kterou dostaneme v nějaké z dalších aktualizací a nebo o plně hodnotné placené DLC zatím autoři neprozradili. Navíc nejásejme předčasně, protože doba od prvního oznámení a finálního produktu je zatím cca. 6 a více měsíců.

Diskuse k článku [0 komentářů]

22. listopadu 2023 Novinka - SimRail 2021

SimRail update venku

Dlouho očekávaná aktualizace se včera dostala konečně ven. Jak již bylo dříve oznámeno, aktualizace je rozdělena do dvou částí a právě včera se ven dostala první část. Novinek je mnoho, ale asi nejzásadnější je přechod na novou verzi Unity 2023.1. Kromě nové verze Unity přinesla aktualizace konečně i zimu, slibované depo a jednotku EN57 (Kibel), novou flóru. K dispozici jsou i nové dispečerské stanoviště. Pro jednotku EN57 jsou přidány i nějaké nové scénáře v single playeru. Osobně mě potěšilo depo, kde je možné zobrazit i parní loko (ta zatím není ve hře přímo hratelná, ale dá se samozřejmě nasadit do scénářů přes modifikace json a xml souborů :) Mimochodem vydání této aktualizace se značně podepsalo na počtu hráčů, které dosahovalo včera v maximech přes 2200 hráčů. Druhá část aktualizace bude snad k dispozici v průběhu prosince nebo ledna. Ta by měla hru přesunout z předběžné verze na finální. Každopádně pokud stále váháte zda si SimRail pořídit, tak momentálně je na Steamu ve 30% slevě. Asi nemusím připomínat, že Prolog verze a vydaná verze jsou jak 2 rozdílné hry. Proto klidně doporučím zakoupit a když Vám nebude vyhovovat, tak není nic lehčího než hru vrátit a požádat o refund (nesmí se ovšem překročit 2 hodiny hraní a nebo 14 dní od zakoupení).

Diskuse k článku [0 komentářů]

31. října 2023 Novinka - SimRail 2021

Update až v listopadu

Dlouho očekávaný update pro SimRail, který měl přijít v průběhu října se bohužel odkládá o jeden měsíc. Ve finále se onen velký update navíc rozdělí na dvě aktualizace. Autoři hlásí, že aktualizace na novější verzi Unity proběhla bez problémů, hra dostane novou oblohu, světla, nové počasí (dokonce i podzim a zimu :) Můžeme se těšit na polskou jednotku EN57, reálný jízdní řád, který je brán ze skutečných tabulek. Autoři slibují i podporu různých herních ovladačů a spoustu dalšího. Všechno to vypadá velice zajímavě. První aktualizace by měla být k dispozici již 21.11.2023. Kdy se dočkáme druhé části není známo, ale snad to bude do konce roku :) Mimochodem autoři zároveň zapracovali i na vylepšení systému pro tvorbu a všechno by teď mělo být pro ně rychlejší. Zda tomu tak skutečně bude se ukáže podle toho, jak dlouho budeme čekat na první DLC :)

Diskuse k článku [0 komentářů]

13. září 2023 Novinka - SimRail 2021

SimRail se blíží do finále

Podle posledních informací od samotných autorů se SimRail blíží do velkého finále a z hry, která je momentálně stále označena jako předběžný přístup se konečně stane plnohodnotná finální verze (to neznamená, že vývoj nepůjde dál). I po vydání finální verze můžeme očekávat spoustu dalších věcí, které chtějí autoři do hry přidat - parní lokomotivy, možnost posunování, mechanické stavědla na dispečerském stanovišti, single player mise, trasa do Krakova, apod. Přechodem na finální verzi hry jen autoři splní svůj TODO list, který měli při vydání EA verze. Aktualizace, která vlastně změní stav hry a přinese do hry spoustu zajímavých věcí, můžeme očekávat v nejbližších dnech. No a co vlastně onen dlouho očekávaný update přinese ?
Jednotku EN57, kompletní roční období (jaro, léto, podzim a zimu), nové dispečerská stanoviště, ETCS, nový systém počasí, osvěženou vegetaci, podporu gamepadu a spoustu dalších vylepšení. Každopádně tenhle update posune SimRail zase o několik levelů dále. Nezapomínejme, že ve výrobě jsou dále minimálně 2 DLC (tedy o těch zatím víme) a to Německé a US.

Diskuse k článku [0 komentářů]

18. srpna 2023 Novinka - SimRail 2021

SimRail novinky

Může se zdát, že SimRail po častějších aktualizacích trošku upadl a studio si dává menší pauzu. Ostatně přes léto se dá vždy očekávat slabší sezóna. Autoři každopádně na hře pořád pracují a již brzy by měly být k dispozici nové verze lokomotiv i jednotek v barvách dopravce Silesian Railways. Stejně tak bude k dispozici i další lokomotiva EU07 s předělanou kabinou. Autoři během toho aktualizují jádro samotného enginu na novější verzi a během toho i optimalizují hru. Do hry se snaží přidávat neustále další vlastnosti, které si hráči přáli. Jen je škoda, že zahlcené studio, které přidává jednu vlastnost za druhou tak muselo odsunout vydání finální verze hry snad až ke konci roku. Ono by to nebylo na škodu, kdyby se s tím neposunul i editor, který má být k dispozici až po vydání finální verze hry. Za mě škoda, protože hra měla dobře našlápnuto a nedostatek jiných DLC či editačních nástrojů ji pomalu sráží. Samozřejmě TSW taktéž při vydání měl pouze jednu trať, 24h jízdní řád a snad 6 scénářů. Jenže tam trvalo 5 měsíců a bylo k dispozici první DLC. SimRail sice od vydání trať o něco rozšířil, ale scénáře bez AI souprav nejsou zábavné. Věřím, že po letních prázdninách se vše opět v plné parádě rozjede... do hry přijede dlouho očekávaná parní loko + spoustu dalších věcí.

Diskuse k článku [0 komentářů]