Vypadá to, že se brzy dočkáme OpenTTD 16.0, protože autoři v tichosti vydali první betu. Není to tak dávno co se rozepsali o jedné nové funkci a teď si ji můžete v betě konečně vyzkoušet. Jedná se o možnost couvání souprav. Protože až do teď se v OpenTTD (ale i ve stařičkém Transport Tycoonu nebo Locomotionu) souprava na nádraží nebo i u signalizace jednoduše otočila a pokračovala opačným směrem. Tomu je teď konec :) Samozřejmě si režim můžete nechat stále zapnutý, ale větší zábava přijde se zapnutou novinkou. Pokud souprava obsahuje kabinu i na druhé straně, potom není žádný problém a souprava pokračuje opačným směrem. Zádrhel nastane při soupravách, které tuto možnost nemají, protože budou couvat omezenou rychlostí 32km/h. Při stavbě nádraží a tratí bude tedy potřeba více přemýšlet a za nádražím nebo někde bokem udělat loop, kde se vlak otočí (ostatně tak to funguje i v reálu). Možností je několik, buď souprava z jedné koleje nacouvá na vedlejší kolej, tím dojde k otočení, nebo postavíte loop a nebo do trojúhelníku dáte další kolej, kde vlak nacouvá a z tama může pokračovat opět s lokomotivou vpřed. Poslední možností je postavit tam depo a posílat vždy soupravu do depa, protože z depa vždy vyjede souprava lokomotivou vpřed. Kromě této zajímavé novinky byl vylepšen generátor map, který přidává kameny do pouště, lepší pobřeží u okraju mapy (tam kde je voda), na větších mapách je vylepšen algoritmus generování majáků pro lodě. To není samozřejmě vše, novinek i oprav je více. Pokud patříte tedy mezi fanoušky OpenTTD, potom můžu tuhle betu jen doporučit. Ano, není to finální verze, ale tím že si vyzkoušíte betu tak můžete najít třeba nějakou chybu, která se autorům neprojevuje a tím pomůžete hru doladit aby funální verze byla táměř bezchybná :)