Densha De Go! FINAL - recenze

Jeden z nejzábavnějších arkádových vlakových simulátorů pochází z Japonska od firmy Taito. Jeho prvotiny jste mohli spatřit snad na všech herních konzolích a v poslední době se za pomoci firmy Unbalance dostávají i na PC. Ano, řeč je o komerčním vlakovém simulátoru Densha De GO, jehož poslední verze má za sebou slůvko FINAL - (demoverze). Co takové final slůvko může charakterizovat zatím nevím, ale odhaduju že se nejedná o závěrečnou sérii. Pojďme se tedy podívat jak vypadá právě tenhle simulátor. (screeny budou doplněny během odpoledne, mám poruchy s uploadem)

Instalace a kompatibilita
Než se vrhnu na kompletní pitvu tohoto simulátoru, je třeba říci, že samotný simulátor je v japonštině a na většině starších systémů vyžaduje japonské prostředí. Majitelé Windows 98 a ME tedy ostrouhají a instalace jim nebude umožněna. Samozřejmě existuje i fígl jak instalaci obelstít. Majitelé operačních systémů Windows 2000, XP a 2003 jsou za vodou a problém s instalací se u nich nevyskytuje.

Samotná hra je na dvou CD plackách a po instalaci Vám nemilosrdně ukousne pár GB volného místa. Velká velikost hry je zapříčiněna pěknou video kolekcí o které se zmíním až níž. Teď už se vrhneme na samotnou pitvu.

První spuštění, aneb konfigurace pokus, omyl
Jak sem již v úvodu zmínil, jedná se o Japonský simulátor a pokud hru nespouštíte přímo v Japonském systému potom máte místo různých znaků docela nesmysly nebo samé otazníky. To Vám asi těžko prozradí jakou část zrovna konfigurujete, kde nastavujete grafické detaily, apod. Jediné s čím asi nebude problém je klávesnice a rozlišení. Klávesnice je totiž vykreslena na levé straně a rozlišení je psáno taktéž standartně. Ještě že se v Japonsku nepoužívají jiná čísla :)

Intro & menu hry
Ač to není u vlakových simulátorů zvykem, tak Densha de Go FINAL má své intro ze sestříhaných skutečných záběrů japonských souprav, které mimochodem ve hře máte nebo budete mít možnost ovládat. Slovo budete jsem použil záměrně, protože od samého začátku máte zpřístupněno jen pár vlakových souprav a tratí, zbytek si postupně odkrýváte.
Samotné menu hry je jednoduché a i nejaponský hráč se v něm rychle orientuje. Na výběr jsou totiž jen 4 položky z toho 2 herní, dále je to muzeum souprav a nastavení hry. Poslední položku exit snad není třeba ani zmiňovat, ten zase tak často používat nebudete.

Drive mode
Snad nemusím nikomu do podrobna popisovat oč v tomhle herním módu jde ? Ale tak přeci jenom, kdyby se někdo takový našel, kdo nemá ani potuchy k čemu slouží takový vlakový simulátor, tak jej popíšu. Jste posazeni do jedné z vlakových souprav na jedné z trati, které si sami vyberete a máte za úkol onu soupravu ovládat a dostat ji z bodu A do bodu B a během cesty, pokud to úkol vyžaduje, zastavit v několika stanicích. Nutno podotknout, že Váš pohled je je jako strojvedoucí, tedy přímo z kabiny. FINAL verze ale nezůstává jen u tohoto pohledu, celou soupravu můžete také sledovat z pohledů akční kamery, která si sama stříhá záběry. Podobnou kameru můžete najít taktéž v Microsoft Train Simulátoru pod číslem 4. Drive režim nabízí hned 2 možnosti hry a to novmální a enjoy. Normální mód hry je jednoduchý, jedete prostě na čas a na přesnost a při několika nedostatcích Vás čeká pár trestných bodů a nebo nemilosrdný nápis Game Over. Enjoy mód Vam dá na výběr nějaké bonusy, tedy úlevy, které si můžete dát pod 2 klávesy. Pokud Vám poteče do bot, potom se Vám bude daný bonus určitě hodit. Z každého druhu máte 5 bonusů.

Jak se to hraje ?
Systém hry je velice jednoduchý, protože se jedná o arkádový simulátor, který má zaujmout hlavně hráče na různých konzolích. V první řadě se zmíním o ovládání a o soupravách. Celou soupravu ovládáte pomocí 4 kláves, respektive šipek. Šipka nahoru a dolů určují zařazený stupeň rychlosti (max 5) a šipka vlevo a vpravo určují stupeň brždění (max 9). Nesmím ovšem zapomenout na možnost houkání, kterou provádíte pomocí mezerníku. Tím je kompletní přehled kláves pro ovládání samotné soupravy vyčerpán. Jsou zde i další klávesy a to pro pohled v kabině, který se aktivuje pouzi při vjezdu do stanice (G,H,B,N) a pak pro onu akční kameru (V).
A protože je to arkádový simulátor, čeká Vás spousta akce a je potřeba na obrazovce stále něco sledovat. Nebude se tedy jednat o nějakou odpočinkovou jízdu. V pravém horním rohu obrazovky je zobrazen čas, ve kterém máte dojet do následující stanice a zrovna současný čas. V pravém dolním rohu je opět obdoba okna, které můžete znát i z Microsoft Train Simulátoru. V tomto okně se zobrazují nástrahy na trati, hlavně různá rychlostní omezení a semafory. No a v levém spodním rohu je rychloměr, na kterém se zobrazuje aktuální rychlost a maximální povolená rychlost. Na levé straně rychloměru se zobrazují zařazené stupně rychlosti a na pravé brzdy. Pod rychloměrem je ještě jedna zajímavá věcička, která zobrazuje sílu brždění i rozjezdu.

Hlavní cíl hry
Každý určitě pochopí, že hlavním cílem hry je projet celou trať, jenže na trati je i spousta bonusů, ke kterým se dostanete jen za vzornou jízdu. Takovou vzornou jízdou je příjezd na sekundu včas a ještě k tomu zastavit na milimetr přesně. No dobře, není to tak úplně pravda, v dřívějších verzích se za chybné zastavení platilo, ale v novém pokračování už jsou pravidla trošku milejší, záleži pouze jakou obtížnost tratě hrajete. Hranice zastavení se pohybuje od +500m do -500m a někdy i +200 až - 200. Zároveň je potřeba zastavit s co nejlepším časem, pro dobrý výsledek se hodnotí cca +5s a -5s od hlavního limitu. Řeknete si, že se to dá zvládnout, ale opravdu se nejedná o žádnou procházku růžovou zahradou. Pokud vše zvládnete, Vaší odměnou bude bonusové kolo. Celkový stav jak si vedete na trati si můžete prohlédnout při každé zastávce. Úspěšně splněné stanice jsou označeny hvězdičkou, neúspěšné ničím.

Trestné body
S obtížností tratí souvisí i počet trestných bodů, které jsou vyzobrazeny pod časem v pravém horním rohu. Některé tratě mají možnost 10ti trestných bodů. Body se odečítají podle přestupku, což znamená že můžete mít i 20 trestných bodů pokud se odečtou jen půl body. Naopak za hrubý přestupek, opožděný příjezd, předčasný odjezd se odečítají rovnou 2 body. A neodečítají se jen body, ale i různé bonusy a peníze, peníze, které budete později potřebovat. Navíc 0 trestných bodů znamená vyskočení onoho nemilosrdného nápisu: GAME OVER.

Peníze, tratě, soupravy
Jak sem již v předešlém odstavci zmínil, peníze ve hře hrajou významnou roli. Za peníze si totiž můžete koupit další trať a další vlakovou soupravu. Na otevření všech tratí budete potřebovat pěkný balík, protože ceny se pohybujou od 6000 zatrať až po nějakých směšných 160 000, apod... Některé tratě zůstávají skryté až do kompletního splnění všech tratí. Samotné tratě se nacházejí ve 4 prostředích a jsou rozděleny na východ a západ. Tomu odpovídají i specifické vlakové soupravy. I vlakových souprav není po skromnu, cca 20. Každá trať má i určité podčásti a k úspěšnému splnění je potřeba projet všechny části.

Další mod hry
Ačkoliv jsou v menu dva herní mody, onen druhý mi připadá spíš jako nějaký quiz a protože japonsky zrovna dobře neumím, mod se mi nepodařilo nějak zdárně dokončit a to i přestože neobsahuje moc misí. Ono nesmyslné mačkání kláves Q,W,A,X,S,Z není zrovna nějak zábavné a ještě k tomu čekat, zda jste se trefili.

Vlakové muzeum
V úvodu recenze jsem se zmínil i o položce muzeum, kterou v menu taktéž najdete. Ona položka obsahuje video archiv všech vlakových souprav, které můžete ve hře prohánět, ale má to jeden háček. Video se otevře až po splnění dané tratě a všech částí.

Grafika, zvuky, hratelnost
Už od prvních verzí hry vypadá grafika zcela zajímavě, postupem času se vylepšuje, čtverečků ubývá a nová verze je zcela vyhlazená a už nevypadá tak komixově kresleně, ale spíš reálně. Škoda jen za ty 2D placky na nádraží znázorňující lidi. Když si vzpomenu, že v jedné verzi stáli na nádraží animovaní lidé a vlaková souprava měla animované dveře při zastavení na zastávce, tak teď mi to připadá, jako krok zpátky, protože nic z toho se nekoná. Dalším neduhem v animacích je i stěrač na předním skle, který se taktéž nekoná a to v předešlé verzi byl.
Po zvukové stránce hra nějak nezaostává. I když nenabízí širokou paletu zvuků, tak ve hře žádný zvuk nezní špatně. Jen bych asi žádnou soupravu podle zvuku nepoznal, znějí téměř identicky.
Po hratelnostní stránce se jedná o simulátor s opravdu dlouhou hratelností, je chytlavý a nepustí jen tak. Velké mínus je ovšem v naskriptování všeho co se na trati děje. Zejména projíždějících souprav, které potkáte vždy na tom samém místě a to i přestože soupravy taky jedou. Ani nějaké Vaše spoždění na to nezabere.

Pár slov závěrem
Densha De Go FINAL nezklamala, jedná se o dokonalý arkádový simulátor s velmi dlouhou hratelností, který Vám vydrží na několik dlouhých večerů. Není možné jej dokončit za jediný den, což u mnohých her je zcela normální jev. Navíc není ani nijak náročný a na ucházející detaily funguje i na 800Mhz. Škoda je jen absence multiplayeru, kdy by závod dvou souprav nevypadal špatně, zrovna u takových arkadových simulátorů by to bylo dobré zpestření. Dalším nedostatkem je i absence nějakých editorů, ale to se dá pochopit, protože hra vychází primárně na konzole a tam chcou hrát a né stavět.

Hodnoceni: 87%
Hráno na několika herních sestavách pro zjištění minimální hratelné konfigurace.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [10]

Adam | | 24. listopadu 2009 | 19:47 |

ahoj.

gooooo | | 22. dubna 2008 | 19:40 |

hoši když dojedu 1. misi at delam co delam nikdy se mi neotevre dalsi level muze mi prosim nekdo poradit

prosííííím dekuji na mou emailovou adresu nebo sem do fora o teto hre.

Mr.x | 14. července 2007 | 22:06 |

Na PSP je dostupna konverze tehle hry, vypada graficky uplne stejne jako konverze na PC a PS2.. musim vam rict ze to je parada, takovadle super hra a mit ji na PSP - muzu si to brat do prace kdyz se nudim a tak ruzne :)

Futoka [R] | | 14. dubna 2006 | 19:18 |

Tééda, lepší simulátor som ešte nevidel. Dovolím si tvrdiť, že je omnoho lepší ako Train Similator od "malého softvéru šeka bránu" rozumej: MS Bill Gates, Aj keď do MSTS sa dalo čo-to doinštalovať. V Densha de GO! ma aspoň ma čakajú cestujúci v zastávke narozdiel od MSTS. Myslím si, že celkovo je DdG! omnoho prepracovanejší - hoci cestujúcich priamo neveziem a klesá su iba textúry. V samotnej hra to až tak neprekáža - fyzikálna reálnosť vlaku ma pohltí. Inač v Japonsku majú aj hracie automaty s DdG! a tam už je pred vami skutočná cesta - fotografie 24obr/s! n__n

Doni | 25. února 2006 | 14:51 |

Hledam nejaky dobry vlakovy simulator na principu BAHN)

Parysh | 17. října 2005 | 11:41 |

hmmm. tak se omlouvám, HTML znakové entity nepřežily, příště už raději japonsky psát nebudu....

Parysh | 17. října 2005 | 11:40 |

drobnost s čísly:

Japonci používají i svoje čísla (1-10: 一二三四五六七八九十, 100: 百 1000: 千 10 000: 万), naštěstí dnes používají povětšinou arabské, hlavně v počítačovém kontextu.

Jinak se omlouvám za lehce off-topic příspěvek a těším se až si tuto Denšu zahraju v plné verzi.

Gyzma | 30. září 2005 | 10:01 |

Teda Pampaliny, slovo "semafor" by vlakový nadšenec používat neměl.

pampaliny | 26. září 2005 | 12:29 |

to Kosac: ano je tam chyba, melo to byt predcasny odjezd a ne vcasny :) no a ta role nejak ujela :) se obcas stane

Kosac | 26. září 2005 | 07:06 |

Naopak za hrubý přestupek, opožděný příjezd, včasný odjezd se odečítají rovnou 2 body.

predcasny odjezd ne?

Jak sem již v předešlém odstavci zmínil, peníze ve hře hrajou významnou roly.

ovsem roly s tvrdym je taky husty...
:-)